لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۲۴

کاهش نرخ تورم در کنار غول گرانی در ایران؟


شمس الدین حسینی، وزیر اقتصاد و سخنگوی اقتصادی دولت، در گفت و گو با خبرگزاری مهر، پرداخت یارانه مستقیم به خانوارها را بسته به شرایط در آمدی خانوار و بر اساس اطلاعات تکمیل شده در پرسشنامه اطلاعات اقتصادی دانست. به گفته این مقام، هدفمند کردن در دوره های مختلف و در مراحل متعدد خواهد بود، و البته اولویت در این باره با حامل های انرژی است. هر چند حسن غفوری فرد، عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، در گفت و گو با خبرگزاری مهر، اعلام کرده بود زیر ساخت ها برای اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها فراهم نیست.

عماد حسینی، سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس، نیز به همین منبع گفت، فشردگی اجرای هدفمند کردن یارانه ها تبعات سختی دارد.

در همین حال، از روز یکشنبه دور جدید ثبت نام متقاضیان وام اشتغال آغاز می شود.

محمد عباسی، وزیر تعاون، که وزارتخانه متبوعش متولی اشتغال کشور است، اظهار داشت غول اشتغال را مانند مسکن می شکنیم. این در حالی است که خبرگزاری فارس، به نقل از دبیر اتاق تعاون یزد، از منحرف شدن فعالیت وزارت تعاون خبر داد.

در این حال محمود بهمنی، رئیس بانک مرکزی، در گفت و گو با همین منبع، از کاهش تورم به نرخ یک رقمی ۹ و ۹ دهم درصد، در پایان اردیبهشت ماه خبر داد.

هم زمان ایسنا، خبرگزاری دانشجویان ایران، از فاصله فاحش قیمت ها از واردات تا عرضه، سخن می گوید. با استناد به این گزارش، بررسی قیمت ها ی بازار سطح شهر تهران نشان می دهد، قیمت ها بعضا تا چندین برابربه صورت غیر منطقی افزایش یافته اند.

علی حاج فتح علی، دبیر اتحادیه صنف بارفروشان تهران، در گفت و گو با خبرگزاری فارس ذخیره سازی را عامل گرانی محصولات داخلی می داند.

علت افزایش قیمت ران و راسته گوسفندی، به سقف هر کیلو گرم ۲۰ هزار تومان، از طرف اتحادیه فروشندگان این کالا، تب برفکی عنوان شد. گزارش ها حکایت از تلاش وزارت بازرگانی برای کاهش قیمت گوشت دارد.

در همین حال بورس تهران در هفته منتهی به دوازدهم خرداد ماه، با افزایش ۵۳ درصدی حجم سهام روبرو شد. حسین خزلی خرازی، دبیر کل کانون کارگزاران بورس، متوسط در آمد هر کارگزار بورس تهران، در سال گذشته را، ۷۰۰ میلیون تومان عنوان کرد.

با این وجود حجت الاسلام مصطفی پور محمدی، رئیس سازمان بازرسی کل کشور، در مراسم معارفه مدیر کل جدید بازرسی استان آذربایجان شرقی، گفت، «بازار تولید و گردش مالی کشور شفاف نیست، و تولید نیز یا اصلا استاندارد نیست و یا این که به راحتی جا به جا می شود.» 

XS
SM
MD
LG