لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۵۱

مرگ قهرمان سال ۲۰۰۵ رقابتهای اتومبیلرانی ایندی کار


مرگ قهرمان سال ۲۰۰۵ رقابتهای اتومبیلرانی ایندی کار
مرگ قهرمان سال ۲۰۰۵ رقابتهای اتومبیلرانی ایندی کار

مرگ قهرمان سال ۲۰۰۵ رقابتهای اتومبیلرانی ایندی کار دن ولدون، در پیست مسابقه، فضای ورزش آمریکا را تحت تاثیر خود قرار داد. دن ولدون راننده ی ۳۳ ساله بریتانیایی یکشنبه، در آخرین رقابت فصل ۲۰۱۱ ایندی کار در سانحه ی دلخراش با برخورد اتومبیلش به حفاظ کناری پیست لاس وگاس بدلیل شدت جراحات وارده در گذشت.

بوسه قهرمانی مسابقات بهار امسال بر سنگفرش پیست ایندی کار، معتبرترین و قدیمیترین پیست اتومبیلرانی جهان، ایندیاناپولیس،آخرین بوسه قهرمانی دن ولدون بود. دن ولدون انگلیسی، با دو بار قهرمانی در او مسابقات و قهرمانی در سری ایندی کار برای خود شهرتی در دنیای ایندی کار دست و پا کرده بود. این راننده، قهرمانی در مسابقات کارتینگ، در رده ملی انگلیس، هشت عنوان به دست آورد و بعد در سال ۱۹۹۸ مقام سوم فرمولا فورد قهرمانی انگلیس را به خود اختصاص داد. از اینجا بود که او به آمریکا مهاجرت کرد و با زندگی در سن پیترزبرگ فلوریدا، بدنبال موقعیتهای جدید بود. او در سال ۱۹۹۹ در مسابقات قهرمانی اف ۲۰۰۰ به مقام قهرمانی رسید و وارد مسابقات ایندی کار شد.ولدون در سال ۲۰۰۳ عنوان بهترین تازه وارد این مسابقات رو به خود اختصاص داد. او در سال ۲۰۰۵ با قهرمانی در سری مسابقات ایندی کار به قله افتخارات این ورزش رسید. اردیبهشت امسال هم موفق شد در صدمین سالگرد مسابقات مشهور ایندیاناپولیس برای دومین بار به مقام نخست برسد. اما یک تراژدی، نقطه پایانی بود بر افتخار آفرینی های این راننده سی و سه ساله. یکشنبه در آخرین مرحله از مسابقات ایندی کار فصل جاری در پیست لاس وگاس، شدیدترین تصادف چهل سال اخیر اتفاق افتاد، تا خورشید ولدون هم غروب کند. در حالیکه سیزده دور از آغاز این مسابقات گذشته بود،اتفاق ساده ای مثل برخورد تایر دو خودرو تصادفی را رقم زد که ۱۵ ماشین و شامل میشد. خودروی ولدون با برخورد با ماشینهای دیگر به پرواز در آمد و با برخورد به نرده های محافظ بیرونی پیست که به کچ فنس مشهور است، به داخل پیست برگشت و آتش گرفت. خودروهای امداد، به سرعت خود را به ماشین ولدون رساندند و با تکان دادن دست برای نیروهای بیشتر نشان دادند که دامنه این اتفاق بزرگتر از حد تصور است. ولدون با هلیکوپتر به مرکز پزشکی دانشگاه لاس وگاس منتقل شد و تنها دو ساعت بعد، رئیس اجرایی مسابقات ایندی کار لیگ با حضور در بین خبرنگاران اعلام کرد که ولدون به دلیل شدت جراحات وارده درگذشته است. او همچنین اضافه کرد که تیمهای شرکت کننده در این مسابقه با احترام به ولدون از ادامه این مسابقه خودداری کردند و برای ادای احترام به این راننده فقید، تصمیم گرفتند پنج دور در پیست این مسابقه بزنند. در این بین رانندگان آی. آر. ال. شاید بیشتر از بقیه از این اتفاق شوکه شده بودند. دانیکا پاتریک راننده زن ایندی کار نیمتونست جلوی اشکهای خودش را بگیرد. هم تیمی و هموطن ولدون، داریو فرانکیتی هم که پیروز این مسابقه لقب گرفت از همه حاضران ناراحت تر به نظر می رسید:

می دانید، یک دقیقه دارید با راننده ها میخندید، یک دقیقه بعد دن از بین ما رفته. چهارشنبه پیش به سباستین پسر بزرگ دان داشتم می گفتم که من پدرش را از زمانی که هم قد او بود می شناسم. اولین بار که او را دیدم شش سالش بود. بعد او هم تیمی من در ایندی کار شد. گاهی با هم رجزخوانی داشتیم اما با هم دوست بودیم. او هم به خودش و هم به من فشار می آورد که هر مرحله را ببریم و قهرمانی کلی را به دست بیاوریم. همه ما دوست خوبی را از دست دادیم. او دوست همه راننده ها بود. او یک آدم واقعاً استثنایی بود.

دن ولدن، قهرمان سی و سه ساله ۱۴ مرحله مسابقات ایندی کار، فروردین امسال صاحب دومین فرزند پسرش شده بود.

XS
SM
MD
LG