لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ مهر ۱۴۰۱ ایران ۰۷:۰۴

رشد ۲۴۳ درصدی، هزینه ایجاد هر شغل صنعتی در ایران


رشد ۲۴۳ درصدی، هزینه ایجاد هر شغل صنعتی در ایران

در شرایطی که کارشناسان اقتصادی معتقدند سال جاری، از نظر اقتصادی، کم تحرک ترین سال برای اقتصاد ایران خواهد بود، و سخن از تشدید بحران بی کاری می شود، وزیر اقتصاد، در تازه ترین گفت و گوی خود، گفت، «عوامل منفی از اقتصاد ایران رخت بربسته است.»


۹۲۳ هزار متقاضی کار و احتمال توقف صادرات گاز!

در شرایطی که کارشناسان اقتصادی معتقدند سال جاری، از نظر اقتصادی، کم تحرک ترین سال برای اقتصاد ایران خواهد بود، و سخن از تشدید بحران بی کاری می شود، وزیر اقتصاد، در تازه ترین گفت و گوی خود، گفت، «عوامل منفی از اقتصاد ایران رخت بربسته است.»

در حالی از معضل بی کاری، به عنوان یکی از چالش های اصلی اقتصاد نفتی ایران، یاد می شود که وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران از احتمال توقف صادرات گاز ایران خبر می دهد. به نوشته پایگاه خبری تحلیلی فردا، مقام نفتی تهران علت این مسئله را منطقی نشدن قیمت گاز دانسته است و هم زمان سخن از نیاز ۵ میلیارد دلاری برای تثبیت تولیدات نفت و گاز کشور به گوش می رسد.

نگرانی بر سر افزایش نرخ بی کاری با چشم انداز نه چندان روشن بازار صادرات کشورهمراه شده است. پدرام سلطانی، عضو اتاق بازرگانی تهران، در گفت و گو با ایسنا، خبرگزاری دانشجویان ایران، مشکلات صادرات را در رکود نرخ ارز و تورم می بیند.

ایلنا، خبرگزاری کار ایران، در گزارشی تحلیلی با عنوان خانه هایی روی آب از وجود مهندسان فراوان بی کار در کشور انبوه سازانی که به حاشیه رانده شده اند و بی کاری گسترده در کنار فوج بزرگی از شهروندان که رویای خانه دار شدن را فراموش کرده اند می پر دازد، و نتیجه می گیرد این عوامل – بهترین تصویر – برای نشان دادن اوضاع مسکن در اقتصاد ایران است.

گزارش تالار بورس و اوراق بهادار تهران در فروردین ماه با وجود رکورد زنی شاخص های بورس از کاهش ۱۳ درصدی ارزش و ۱۶ درصدی حجم معاملات حکایت دارد.

در همین حال سند توسعه اشتغال مبنای بودجه بندی کشور می شود. هم زمان غلام حسین حسینی نیا در گفت و گو با خبرگزاری فارس از ثبت نام ۹۲۳ هزار متقاضی کار در وزارت تعاون خبر داد در حالی که ولی الله صالحی، عضو شورای عالی کار، در گفت و گو با خبرگزاری مهر نظارت را راز موفقیت مشاغل خانگی و هر گونه طرح دیگری می داند. کانون انجمن های صنفی شرکت های خدماتی پشتیبانی و تامین نیروی انسانی سراسر کشور بر این باور است که رونق فضای کسب و کار در پرتو فاصله بنگاه های اقتصادی از تصدی گری دولت میسر خواهد شد.

بیکاری ۱۶ درصدی و ساختار مردانه نیروی کار!

در زمانی که بحران بیکاری بر اقتصادٍ دولتی ایران سنگینی می کند جعفر قادری عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس برنامه پنجم توسعه را تنها در در قالب هدفگذاری می بیند و نه سیاست گذاری مسعود میر کاظمی وزیر نفت از تعیین تکلیف توسعه تمام فاز های پارس جنوبی تا پایان سال جاری خبر داد و گفت معطل خارجی ها نمی مانیم مدیر عامل شرکت نفت فلات قاره از افزایش بیست در صدی میادین مشترک نفت و گاز کشور – در سال جاری خبر داد جمشید انصاری – عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت و گو با خبر گزاری فارس اعلام کرد صندوق توسعه ملی – وجود خارجی ندارد دولت بر اساس قانون مکلف به واریز ۲۰ درصد در آمد نفت از ابتدای سال به این صندوق بود .
به گفته وزارت مسکن ۵۰۰ هزار مسکن مهر تا پایان نیمه اول سال آماده تحویل می شود .
هم چنین اعلام شد هدفمند کردن یارانه ها تاثیری بر سال زارعی امسال ندارد .
بورس تهران روز شنبه نخستین روز کاری با ۴۹ واحد کاهش آغار کرد و در مرز ۱۴ هزار واحد قرار گرفت.

سکه و طلا در بازار با افزایش بها مواجه شد سکه طرح جدید به ۲۷۶ هزار تومان رسید .
در همین حال به گزارش سرویس اقتصادی جهان نیوز نرخ بی کاری شهر تهران به ۱۰ درصد رسیده که بالاترین رقم طی چند سال گذشته است به نوشته این منبع صف بی کاران در شهرستان های اطراف تهران از مرز ۱۶ درصد نیز گذشته است .

بانک جهانی – در تازه ترین گزارش خود به ساختار نیروی کار ایران نیز اشاره دارد به گفته این منبع نیروی کار زنٍ ایران کم است و ۸۰ درصد نیروی کار ایران را مردان بالای ۱۵ سال تشکیل می دهند البته با وجود آن که این نهاد جهانی از افزایش نیروی کار زنان بالای ۱۵ سال در سال ۲۰۰۸ میلادی به ۳۰ و ۱ دهم درصد بوده بر مبنای این گزارش نرخ بی کاری زنان بیش تر از مردان است . و در سال ۲۰۰۸ این رقم - ۱۵ و ۷ دهم در صد بوده .

به گفته حمید عبدالوهاب – معاون وزیر کار ضمن اشاره به سهم اشتغال استان ها در سال جدید بیش ترین سهم اشتغال استان ها را مربوط به تهران خوزستان و اصفهان دانست .

عبدالرضا شیخ الاسلامی وزیر کار – از تصویب سیاست های اجرایی اشتغال زایی در ۴۰ بند خبر داد روز یکشنبه – پنجم اردیبهشت ماه قرار است آقای وزیر در نشستی خبری شرکت کند ایسنا – خبرگزاری دانشجویان ایران پیشاپیش سئولاتی را مطرح کرده که سیاست وزارت کار- برای واردات بی رویه و علت تغییر نگرش این وزارت خانه – به موضوع اشتغال بی کاران از آن جمله اند .

رشد ۲۴۳ درصدی، هزینه ایجاد هر شغل صنعتی در ایران!

محمد رضا فرزین، سخنگوی کار گروه طرح تحول اقتصادی، در نشست خبری روز یکشنبه، پیرامون قانون اجرای هدفمند کردن یارانه ها از آغاز فرآیند افتتاح حساب یارانه نقدی در خرداد ماه امسال خبر داد و اعلام کرد قدرت خرید مردم افزایش می یابد. آقای فرزین اعلام قیمت ها را به آستانه اجرای هدفمندی یارانه ها واگذار کرد.

هم زمان معاون رئیس جمهوری در امور مجلس از افتتاح حساب برای واریز یارانه ها از بیستم اردیبهشت ماه خبر داد. و گفت ۲ ماه یارانه نقدی قبل از اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها به حساب مردم واریز می شود.

عبدالرضا شیخ الاسلامی، وزیر کار و امور اجتماعی، در نشست خبری روز یکشنبه پنجم اردیبهشت ماه بار دیگر تاکید کرد که متولی اشتغال نیست و برای اشتغال زایی «ابر و باد و مه و خورشید و فلک در کارند.» آقای وزیر امر اشتغال را یک مسئله فرا بخشی دانست.

این در حالی است که خبرگزاری مهر، با انتشار گزارشی به بهانه هفته کارگر، از اشتغال به عنوان یکی از مهم ترین چالش های اقتصادی نام می برد که هم چنان بدون متولی باقی مانده و نظریات وزیر کار دولت دهم را رد نظریات وزیر کار دولت نهم می داند.

در فضايی که به گفته علی رضا محجوب، رئیس کمیسیون کارگری مجلس کار فرماها، از ترس هدفمند سازی یارانه ها میزان اخراج کارگران ۷۰ درصد افزایش یافته و به باور محمد نهاوندیان، رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران، دولت آقای احمدی نژاد «فضای کسب و کار را با اتخاذ سیاست های نادرست سیاسی و اقتصادی به شدت نا امن کرده است.»

در حالی که محمود بهمنی، رییس بانک مرکزی، از ادامه سیاست انبساطی خبر می دهد و مهدی غضنفری، وزیر بازرگانی، نیز از جلوگیری از واردات بی رویه و حمایت از تولیدات داخلی سخن می گوید. ایلنا، خبرگزاری کار ایران، با نگاهی به صنایع نساجی، که قدیمی ترین صنعت ایران است، گزارش کرد حدود ۷۰ تا ۹۰ درصد کالاهای صنایع نساجی از طریق قاچاق تامین می شود. اين در حالی است که در بخش پوشاک شاهد کاهش ۴۰ درصدی ظرفیت واحدهای فعال نسبت به سال گذشته هستیم.

هم زمان خبر آن لاین گزارشی را از طرف علی پاکزاد منتشر کرده مبنی بر اين که میزان سرمایه لازم برای ایجاد اشتغال صنعتی در کشور طی سال های ۸۴ تا ۸۷ بیش از ۲۴۳ درصد رشد کرده است. محمد خوش چهره، استاد رشته اقتصاد دانشگاه تهران، به مسولان توصیه می کند به جای هدفمند سازی یارانه ها موانع تولید ملی را رفع کنند.


XS
SM
MD
LG