لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۱۶

گزارش: آتش فشان مراپی در اندونزی باعث تنگی نفس شديد مردم در آن منطقه شده است


گزارش: آتش فشان مراپی در اندونزی باعث تنگی نفس شديد مردم در آن منطقه شده است
گزارش: آتش فشان مراپی در اندونزی باعث تنگی نفس شديد مردم در آن منطقه شده است

کمک رسانی به آسيب ديدگان بر اثر سونامی در اندونزی روز جمعه با مشکلات زيادی همراه بود. در همين حال فعاليت آتش فشان مراپی در اين کشور نيز همچنان ادامه دارد.

تعداد قربانيان فوران آتش فشان و وقوع سونامی در اندونزی جمعا بيش از ۴۰۰ نفر گزارش شده است.

آتش فشان کوه «مراپی» در مرکز جاوه روز جمعه بار ديگر فوران کرد. بر اثر فوران اين آتش فشان تا کنون ۳۳ نفر کشته و ۴۰ هزار تن ديگر مجبور به ترک خانه های خود شده اند.

وقوع اين آتش فشان و همچنين زلزله ای که همزمان آن به قدرت هفت و هفت دهم ريشتر در سطح اقيانوس اتفاق افتاد، باعث شد رييس جمهوری اندونزی که برای شرکت در کنفرانسی در ويتنام بسر ميبُرد، کار خود را نيمه کاره رها کرده و به کشورش باز گردد.

يکی از کارکنان اردوگاه از آتش فشان گريخته ها می گويد آتش فشان مراپی باعث تنگی نفس شديد شده است. علاوه بر آن، بسياری از مردم از فشار خون بالا نيز رنج ميبرند.

«عبدل وحيد هسی بوان» که يکی از همآهنگ کنندگان اردوگاه کودکانست ميگويد: «ما برای کمک به کودکان به اينجا آمده ايم تا در ترميم آسيبهای روحی وارده به آنان در اثر مصيبت آتش فشان کوه مراپی کمک کنيم. ما نه تنها با کودکان کار می کنيم بلکه به افراد بزرگسال نيز در اين زمينه کمک می کنيم.»

پس از آن که کوه آتشفشان آرام گرفت و به مردم فرصت داد تا قربانيان خود را به خاک بسپارند، مجدداً به فوران در آمد و ابتدا سه بار بطور خفيف و سپس ۵ بار آتش از آن به آسمان رفت و اين نگرانی را از اين که يک آتش فشان شديدتری در راه است؛ تقليل داد.

بنا بر گفته دانشمندی که ۱۵ سال است کوه آتشفشانی «مراپی» را تحت نظر دارد، بنظر ميرسد که فعاليت های اين آتش فشان در پشت مواد مذابی که در دهانه آتش فشان بر رويهم انباشته شده، آرام تر شده است.

ساکنين چندين دهکده حول و حوش اين آتشفشان که خانه و کاشانه شان در واقعه روز سه شنبه از بين رفت، توانستند با شتاب خود را به اردوگاه هايی که بهمين مناسبت بر پا شده است، برسانند.

صدها نفر از کودکان و سالمندانی که در اين واقعه آسيب ديده اند به دهکده های دور دست تر منتقل شده و در ساختمان های دولتی و چادر هايی که از سوی مقامات برپا شده است؛ سکنی گزيده اند. علاوه بر آن، مقامات محلی، احشام و ساکنين دهکده ها را نيز از محل دور کرده اند تا مردم در پی گله های خود به خانه هايشان باز نگردند.

يکی از کسانی که اکنون در اردوگاه موقت زندگی می کند گفت: «من فقط می خواهم مسأله را در ذهنم پشت سر گزارده و دعا کنم. من اميدوارم که تمام اين اتفاقات بزودی پايان يابد و در نتيجه هيچ مرگ و مير ديگری در کار نباشد.»

تلفات دو حادثه پياپی اندونزی - زلزله دريايی و آتش فشان کوه مراپی - تا بحال به ۴۴۱ نفر رسيده است.

XS
SM
MD
LG