لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۱

رشد سريع يک شرکت سازنده بازی های کامپيوتری در اندونزی


رشد سريع يک شرکت سازنده بازی های کامپيوتری در اندونزی
رشد سريع يک شرکت سازنده بازی های کامپيوتری در اندونزی

يک کمپانی سازنده بازی های کامپيوتری در اندونزی در حال گسترش اين صنعت در سطح ملی است. با اينکه اين کمپانی بسيار کوچک است، سود آن طی يک سال ده برابر شده و قصد دارد وارد بازار بين المللی شود. با اين حال صنعت در حال رشد بازی کامپيوتری در اندونزی از زيربنا و حمايت قوی برخوردار نيست و تا زمانی که اين شرايط فراهم نشود، توسعه اين صنعت سطحی خواهد ماند.

اين بازی که در آن انسان با زامبی ها می جنگد، آخرين محصول صنعت بازی اندونزی است.

شرکت «توگی پروداکشن*» در حومه جاکارتا، پايتخت اندونزی قرار دارد. اين شرکت موفق به خاطر بازی هايش جوايز متعددی گرفته است. اين شرکت کار خود را، بدون هيچ سرمايه گذاری، از سال ۲۰۰۹ و با همکاری تنها دو کارمند آغاز کرد. يکی از آنها برنامه نويس و ديگری طراح بازی است. طی کمتر از دو سال، تعداد کارمندان آن به ۱۲ نفر رسيده است. دو بنيانگذار اين شرکت، با استفاده از کامپيوترهای شخصی و پس اندازهايشان کار می کنند.

کريس آنتونی يکی از بنیانگذاران این شرکت می گويد هنگام خلق بازی ها از يک اصل ساده استفاده می کنند و توضيح می دهد «پيش از شروع کار تمام ايده هامون رو روی کاغذ می نويسيم. سپس با استفاده از اين ايده ها يک نمونه درست می کنيم و بعد هم آن را تست می کنیم. اگه نتيجه خوب و جالب از آب دربياد، توسعه اش می ديم.»

اما اين تنها آغاز کار اين شرکت بود.

يک بازی چندنفره به نام «کشمکش جهانی**» پروژه بعدی آنها بود.

تعداد بسيار زيادی به صورت آنلاين، به ويژه از طريق فيس بوک، در اين بازی شرکت کردند. در فوريه همين سال، اين بازی موفق به دريافت جايزه بهترين بازی چند نفره از سوی نشست بين المللی بازی های کامپيوتری در سانفرانسيسکو شد.

شرکت توگی پروداکشن با استفاده از مدل های بيزنسی اينترنتی، تنها از طريق اينترنت بازاريابی می کند. علاقه مندان می توانند به صورت رايگان در اين بازی های اينترنتی شرکت کنند، اما در تمام اين بازی ها می توان آرم شرکت را ديد.

کريس بازی های شرکت را همچنين در وبسايتی که متعلق به سازندگان مستقل بازی های کامپيوتری است، درج می کند. او می گويد «ما بازی های مون رو در اين وبسايت قرار می ديم تا توجه طراحان و برنامه نويسان ديگر رو جلب کنيم. اگه کسی می خواد اسپانسر بشه، می تونه به ما اطلاع بده . پيشنهادش رو مطرح کنه. اين وبسايت مثل يک حراجخانه است. اگه شرکت خاصی به بازی داخل اين وبسايت علاقه مند باشه، می تواند قيمت مورد نظر را پيشنهاد بده.»

شرکت هايی چون توگی پروداکشن محصول خود را به بالاترين قيمت پيشنهاد شده می فروشند. مدل بازاريابی شرکت تا کنون موفق بوده است. آنها در سال ۲۰۰۹ بيست هزار دلار درآمد داشتند، اما در سال بعد درآمدشان به ۲۰۰ هزار دلار رسيد.

با وجود اينکه تعداد طراحان بازی کامپيوتری در اندونزی از دو نفر در سال ۲۰۰۱، به ۴۰ نفر در سال جاری رسيده است، به گفته مارلين سوگاما، کارشناس بازی های کامپيوتری، اين صنعت، نياز به زيرساخت قوی دارد.

مارلن می گويد «برای خلق يک صنعت نه تنها به کمپانی هايی احتياج هست که همه در اين زمينه کار کنند، بلکه به اکوسيستم نياز داريم. در صنعت بازی ما نياز داريم به توسعه دهندگان، توليدکنندگان و کاربران متعدد و حمايت دولت نيز نقش عمده ای در اين زمينه داره.»

مارلين سوگاما همچنين معتقد است اين صنعت چندان در اندونزی شناخته شده نيست و احتمال اينکه جوانان وارد بازار کاری مربوط به بازی های کامپيوتری شوند بسيار کم است.

با اين حال، شرکت توگی پروداکشن قصد دارد اين وضعيت را تغيير دهد. آنها می خواهند با نشان دادن موفقيت فوق العاده شان، وجهه توسعه دهندگان بازی های کامپيوتری در اندونزی را در سطح جهانی بالا ببرند.

* TOGE PRODUCTION

** PLANETARY CONFLICT

XS
SM
MD
LG