لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۸

موسیقیدان ها در اندونزی علیه لایحه موسیقی دست به اعتراض می زنند


بخش انگلیسی صدای آمریکا - بیش از دویست موسیقیدان اندونزیایی جنبشی را علیه پیش نویس یک قانون آغاز کرده اند که می گویند می تواند به محدود کردن آزادی بیان بیانجامد.

ماندو گارسکارو، آهنگساز و تهیه کننده موسیقی، یکی از افرادی که «ائتلاف ملی» علیه پیش نویس قانون موسیقی را به راه انداخته است، در یک کنفرانس خبری در جاکارتا در ششم فوریه گفت: «مفاد این پیش نویس اشاره ای به مشکل رفاهی افراد فعال در صنعت موسیقی نمی کند. مقررات دولتی باید متضمن محیط کاری خوب برای صنعت موسیقی باشد، ولی در عوض مفاد این لایحه می تواند به طور بالقوه آزادی بیان موسیقیدانان را محدود کند.»

ائتلاف مخالفان خواهان کنار گذاشته شدن این لایحه است. آرین آریفین، خواننده یک گروه «هوی متال» اندونزیایی، می گوید بازنویسی این لایحه بی فایده است زیرا بیش از ۸۰ درصد مفاد آن به هم ریخته است.

در بند ۵ لایحه قید شده است که موسیقیدان ها مجاز نیستند افکار عمومی را به خشونت تشویق کرده، محتوای پورنوگرافیک تولید کنند، به مشاجره دامن بزنند، کفرگویی کنند، حامل نفوذ منفی فرهنگ خارجی باشند و شان مردم را پایین بیاورند.

در بند ۵۰ ذکر شده است که هر کس بند ۵ را نقض کند مستحق مجازات زندان یا جریمه نقدی است.

در بند ۳۲ نوشته شده است که هنرمندان برای به رسمیت شناختن به عنوان حرفه ای در صنعت موسیقی باید آزمون لیاقت را پشت سر بگذارند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG