لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۳۷

پرواز هواپیماها به اندونزی از سر گرفته شد


سربازان اندونزیایی در جستجوی قربانیان در شهر «یوگیاکارتا»
سربازان اندونزیایی در جستجوی قربانیان در شهر «یوگیاکارتا»

سه روز پس از فوران عظیم آتشفشان در اندونزی، خطوط هوایی، پروازهای روزانه خود را به جاکارتا از سرگرفتند. این در حالی است که وضعیت برای شهروندان اندونزی که ساکن اطراف کوه مراپی هستند، عادی نشده است.

امدادگران با وجود خاکستر و گازهای داغ آتشفشانی روز دوشنبه توانستند اجساد بیشتری را به دامنه کوه منتقل کنند و به این ترتیب شمار کلی کشته شدگان فوران دو هفته ای آتشفشان، به ۱۴۱ نفر رسید.

حدود ۳۰۰ هزار نفر دیگر نیز خانه های خود را ترک کرده اند و در چادرهای اردوگاه ها ساکن شده اند.

شمار فراوانی از افراد نیز شهر ۴۰۰ هزار نفری «یوگیاکارتا» را در دامنه کوه ترک کرده اند. کارشناسان می گویند قادر به پیش بینی درباره فوران های بیشتر در روزهای آینده نیستند. فوران اخیر، بزرگترین فوران آتشفشانی این کوه در بیش از صد سال گذشته بوده است.

اختلال در پرواز هواپیماها این نگرانی را دامن زده بود که سفر باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا به اندونزی لغو شود. اما مقامات روز دوشنبه اعلام کردند که این سفر طبق برنامه انجام خواهد شد.

سوسیلو بومبونگ یدویونو، رییس جمهوری اندونزی، روز یکشنبه از منطقه آسیب دیده و روند امدادرسانی، بازدید کرد. او سپس برای استقبال از باراک اوباما هنگام ورود او به جاکارتا در روز سه شنبه، به پایتخت بازگشت.

شماری از قربانیان حادثه فوران آتشفشان، روز یکشنبه در گورهای دسته جمعی دفن شدند. دولت اندونزی به تمامی ساکنینی که در شعاع ۲۰ کیلومتری آتشفشان زندگی می کنند، دستور داده است که این منطقه را تخلیه کنند.

XS
SM
MD
LG