لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۳

ادای سوگند رئیس جمهوری جدید اندونزی


جوکو ویدودو ، ۵۳ ساله ، روز دوشنبه در مقام رئیس جمهوری جدید اندونزی ، در پارلمان در جاکارتا، سوگند یاد کرد. جان کری وزیر خارجه آمریکا به همراه رهبران و شخصیت های جهانی در این مراسم حضور داشتند. وزیر امور خارجه آمریکا در سفر کوتاه خود به اندونزی با نجیب رزاق، نخست وزیر مالزی نیز ملاقات کرد. قرار است وی با مقام های ارشد از کشورهای جهان نیز، جداگانه ملاقات کند.

جوکو ویدودو اولین رئیس جمهوری منتخب در اندونزی است که هیچگونه ارتباط و وابستگی به احزاب سیاسی و ارتش آن کشور ندارد. با انتخاب او به مقام ریاست جمهوری، برای اولین بار قدرت از یک رئیس جمهوری که با آرای مردم انتخاب شده است به رئیس جمهوری منتخب دیگری منتقل می شود.

او در مراسم تحلیف خود از همه مردم اندونزی خواست، برای پیشرفت کشور متحد شوند: "من به ماهیگیران، کارگران، کشاورزان، تجار، سوپ فروشان، دستفروشان، رانندگان، دانشگاهیان، کارکنان، سربازان، پلیس، پیشه وران و اهل همه حرفه ها، می گویم، بیایید با هم، شانه به شانه، سخت بکوشیم زیرا، در یک لحظه تاریخی هستیم. باید در کنار هم کار کنیم."

بسیاری ویدودو را اصلاح طلب می دانند که هیچگونه ارتباطی با سوهارتو ، رئیس جمهوری پیشین اندونزی که در سال ۱۹۹۸ برکنار شد و در سال ۲۰۰۴ درگذشت، ندارد. برخی نگرانند، مخالفان در پارلمان از اجرای برنامه اصلاحات ویدودو جلوگیری کنند و مانع اختصاص بودجه برای آن شوند.

آمریکا امید دارد اندونزی، پرجمعیت ترین کشور مسلمان جهان و همچنین، کشورهای مسلمان همسایه از جمله، مالزی و برونئی، نقش مهمی در مبارزه علیه اسلام گرایان افراطی ایفا کنند.
حضور جان کری در راس هیأتی از آمریکا در این مراسم، نشان دهنده اهمیت کشور اندونزی و ابراز تعهد واشنگتن نسبت به منطقه آسیا- اقیانوسیه و به ویژه آسیای جنوب شرقی است. جان کری در ۲۰ ماه گذشته ، ۸ سفر به کشورهای آسیایی داشته است.

وزیر امور خارجه آمریکا در ملاقات خود با تونی ابوت، نخست وزیر استرالیا در جاکارتا بر اهمیت حضور در مراسم تحلیف رئیس جمهوری جدید اندونزی تاکید کرد و گفت، پرزیدنت اوباما، فرصت حضور در این مراسم را نداشت اما، اصرار داشت، هیأت بلندپایه ای از آمریکا در آن شرکت کند.

XS
SM
MD
LG