لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۴

اندونزی در میانه همه‌گیری ویروس کرونا مسافرت‌های ماه رمضان را ممنوع می‌کند


بخش انگلیسی صدای آمریکا - اندونزی، کشوری که دارای بزرگترین اکثریت مسلمان در جهان است، برای افزایش احتمالی موارد ابتلا به بیماری «کووید۱۹» آماده می‌شود و مردم را از مسافرت برای جشن گرفتن آغاز رمضان منع می‌کند.

از روز جمعه سفر ده‌ها میلیون تن از مردم اندونزی که قصد داشتند شهرهای بزرگ را برای تعطیلات ماه رمضان ترک کنند، ممنوع خواهد شد. دولت اندونزی پس از آن که نتوانست مردم را داوطلبانه به عدم جابجایی مجاب کند، این رویکرد سختگیرانه را اتخاذ کرده است.

دولت اندونزی، که در آغاز شیوع ویروس کرونا در آن کشور را تکذیب می‌کرد، به خاطر بی‌کفایتی در واکنش‌های اولیه‌اش به این بیماری، مورد انتقاد قرار دارد.

جوکو ویدودو، رئیس جمهوری اندونزی، گفت که یک نظرسنجی دولتی پیش از اعلام این ممنوعیت مسافرت نشان داد ۶۸ درصد مردم موافقند که برای ماه رمضان سفر نروند، اما یک چهارم از پرسش‌شوندگان همچنان اصرار به سفر داشتند.

همان طور که گردهمایی یهودیان در عید پسح و مسیحیان در عید پاک خطری برای گسترش «کووید۱۹» محسوب می شد، اکنون کشورهای مسلمان نیز باید با خطرات طی ماه رمضان روبرو شوند.

اندونزی با جمعیت ۲۶۰ میلیون نفر، پس از چین بیشترین تلفات را در میان کشورهای آسیایی داشته است. اما محدود بودن آزمایش تشخیص ابتلا به ویروس کرونا به معنای این است که آمار واقعی به مراتب بالاتر از این رقم است.

میلیون ها تن از مردم اندونزی در این روزها برای بودن در کنار خانواده از اتوبوس و قطار استفاده می‌کنند. پژوهشگران می‌گویند اگر دولت محدودیتی اعمال نکند صدها هزار نفر، به خصوص در مناطق دورافتاده که امکانات درمانی ضعیف‌تری دارند، به ویروس کرونا آلوده خواهند شد.

اندونزی اکنون [تا زمان نگارش این مطلب] ۷۱۳۵ مورد ابتلا و ۶۱۶ مورد مرگ ناشی از «کووید۱۹» داشته است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG