لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۴

فوران دوباره آتشفشان در اندونزی


فوران دوباره آتشفشان در اندونزی
فوران دوباره آتشفشان در اندونزی

فعال ترین آتشفشان اندونزی بار دیگر روز یکشنبه فوران کرد و موجب ترس و وحشت هزاران تن از افرادی شد که برای رسیدگی به وضعیت مزارع و دام های خود به این منطقه کوهستانی بازگشته بودند.

اندونزی روز شنبه سربازان خود را به منطقه آتشفشانی اعزام کرد تا روستاییان را مجبور به ترک کوهپایه های «قله ماراپی» کنند، اما آتشفشان پس از فوران روز قبل خاموش شد و مردم بازگشت به خانه هایشان را آغاز کردند.

صلیب سرخ اندونزی می گوید دست کم ۳۶ نفر بر اثر خروج خاکستر و گازهای داغ از دهانه آتشفشان که روز سه شنبه آغاز شده بود، جان خود را از دست داده اند.

روز یکشنبه گزارشی درباره تلفات احتمالی منتشر نشد.

با آرام شدن وضعیت آب و هوا، کار امدادرسانی به جزایر دور افتاده منتاوی که چند روز پیشتر مورد هجوم سونامی و زمین لرزه قرار گرفته بود، تسریع شد. شمار رسمی کشته شدگان این حادثه در روز یکشنبه به ۴۴۹ نفر افزایش یافت و بسیاری از افراد ناپدید شده اند.

آب و هوای نامناسب موسمی، تلاش برای برپایی چادرها و رساندن دارو، غذا و آب را به هزارن تن از ساکنین اردوگاه های موقت در جزیره مختل کرده است. سفر به این جزیره در شرایط مناسب جوی نصف روز طول می کشد.

سوسیلو بامبانگ یدویونو، رئیس جمهوری اندونزی، روز پنجشنبه از منطقه آسیب دیده بازدید کرد و به جان بدربردگان گفت دولت تمام توان خود را برای امداد به کار گرفته است.

یک مقام رسمی اندونزی به صدای آمریکا گفت پس از سونامی مرگبار اقیانوس هند در سال ۲۰۰۴، سیستم هشدار دهنده ای در اینن منطقه کارگذاشته شد و به دلیل عدم کارکرد صحیح این دستگاه، شماری از افراد کشته شدند.

اتحادیه اروپا وعده داده است که برای امدادرسانی به جان بدربردگان این دو بلای طبیعی، ۲ میلیون دلار اختصاص داده است.

رئیس امداد رسانی اتحادیه اروپا نیز روز پنجشنبه گفت این پول برای کمک به ۶۵ هزار بازمانده از سونامی در جزایر منتاوی و ۲۲ هزار بازمانده از فوران آتشفشان در مرکز جاوه صرف خواهد شد.

حدود ۲۰ تن از قربانیان فوران آتشفشان در روز سه شنبه، در مرکز جاوه دفن شدند. کوه مراپی، به معنای «کوه آتش» آخرین بار در سال ۲۰۰۶ فوران کرده بود که آن زمان دو کشته برجای نهاده بود.

وضعیت اندونزی که متشکل از رشته جزیره هاست، این کشور را در مقابل فوران آتشفشان ها به منطقه ای آسیب پذیر تبدیل کرده است.

XS
SM
MD
LG