لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۸

افزایش شمار کشته شدگان زلزله و سونامی در اندونزی


افزایش شمار کشته شدگان زلزله و سونامی در اندونزی
افزایش شمار کشته شدگان زلزله و سونامی در اندونزی

شمار کشته شدگان زلزله و سونامی در اندونزی تاکنون به بيش از ۳۷۰ تن رسیده است و انتظار می رود این رقم بالا تر برود. سوسیلو بامبانگ یادهویونو، رییس جمهوری اندونزی، از مناطقی در نزدیکی سوماترا که در زمین لرزه و سونامی آسیب دیده اند دیدن کرد.

امدادگران و ناجیان غذا، چادر و لباس برای بازماندگان در جزایر دور افتاده منتاوی، در نزدیکی ساحل غربی سوماترا حمل می کنند. با این حال، هوای نامساعد تا روز چهارشنبه از رسیدن ناجیان و تدارکات به محل جلوگیری می کرد.

مسئولان پاسخگویی به سوانح می گویند اجساد بیشتری را پیدا کرده اند. ماموران در جستجوی دست کم ۳۳۸ نفر هستند که از زمان حمله سونامی سه متری به جزایر در روز دوشنبه دیده نشده اند.

در ناحیه ای دیگر در اندونزی، آتش فشانی که ۳۳ تن را در این هفته کشت، روز پنجشنبه بار دیگر فعال شد و انبوهی از گاز داغ و خاکستر را بروی روستاها پاشید.

در پی انفجار کوه «مراپی»، فعالترین آتشفشان اندونزی، در روز سه شنبه، نزدیک به ۴۰ هزار نفر از خانه هایشان گریخته اند.

کوه «مراپی»، که «کوه آتش» معنا می دهد، آخرین بار در سال ۲۰۰۶ منفجر شد و دو تن را کشت. انفجار مشابهی در سال ۱۹۹۴ جان دست کم ۶۰ تن را گرفت، و انفجاری در سال ۱۹۳۰، یک هزار و سیصد کشته برجا گذاشت.

حمله سونامی در روز دوشنبه، در پی زمین لرزه ای به شدت ۷/۷ درجه ریشتر بسیار سریع بود. اما یک مقام آژانس تحقیقات زمین شناسی به صدای آمریکا می گوید اگر دولت اندونزی سیستم هشدار سونامی را که پس از سونامی سال ۲۰۰۴ در اقیانوس هند نصب شد فعال کرده بود، بسیاری می توانستند نجات داده شوند. در آن واقعه حدود ۲۳۰ هزار تن کشته شدند. نیمی از آنها ساکن استان آچه بودند.

XS
SM
MD
LG