لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۲

داعش مسئولیت حملات در جاکارتا را برعهده گرفت


مردم در حال حمل یک پلیس مجروح در جاکارتا در روز پنجشنبه
مردم در حال حمل یک پلیس مجروح در جاکارتا در روز پنجشنبه

گروه "دولت اسلامی" یا داعش مسئولیت بمب گذاری ها و حملات هماهنگ روز پنجشنبه در جاکارتا، پایتخت اندونزی را برعهده گرفت.

در این حملات دست کم هفت نفر کشته شدند که پنج نفر از آنها مهاجمان بودند.

یک سایت خبری وابسته به "دولت اسلامی گفت حملات که در یک محله سطح بالای جاکارتا صورت گرفت "اتباع خارجی و نیروهای امنیتی که وظیفه حفاظت از آنان را برعهده داشتند" هدف قرار داد.

پیشتر سخنگوی پلیس ملی اندونزی گفته بود یک گروه وابسته به داعش احتمالا مسئول حمله روز پنجشنبه در جاکارتا است. او گفت مهاجمان سعی داشتند که حملات تروریستی اخیر در پاریس را شبیه سازی کنند.

اندونزی بزرگترین کشور مسلمان در جهان است که عمده جمعیت آن را سنی ها تشکیل می دهند.

خشونت ها اواسط صبح روز پنجشنبه به وقت محلی با چند انفجار در محله ای نزدیک یک مرکز تجاری، چند هتل مجلل، چند سفارتخانه و ساختمان های اداره آغاز شد. در مجموع ۶ انفجار گزارش شد.

در پی انفجارها، مهاجمان وارد یک درگیری مسلحانه با پلیس شدند که بیشتر روز طول کشید. اواخر روز مقامات اعلام کردند که درگیری تمام شده و همه پنج مهاجم کشته شدند.

به گفته پلیس دو نفر دیگر که یکی از آنها کانادایی و دیگری اندونزیایی بود، نیز کشته شدند. پلیس همچنین گفت یک بمب بزرگ و پنج بمب کوچک منفجر نشده را نیز در منطقه پیدا کرده است.

هنوز مشخص نیست چرا داعش جاکارتا را برای حمله انتخاب کرده است. اما در ماه نوامبر گذشته مقامات اندونزی گفته بودند که تهدیدی را از جانب این گروه در مورد حملات هماهنگ در پایتخت دریافت کرده بودند.

سفارت آمریکا در جاکارتا اعلام کرد برای حفظ تدابیر امنیتی روز جمعه نیز تعطیل خواهد بود.

XS
SM
MD
LG