لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۲۷

رهبران هند و پاکستان در حاشيه نشست سارک ديدار می کنند


شانزدهمين اجلاس همکاريهای منطقه ای جنوب آسيا موسوم به سارک روز چهارشنبه در بوتان، گشايش يافت. و اين در حاليست که ديدار رهبران هند و پاکستان -- دو کشور مجهز به سلاح اتمی در تيمپو پايتخت بوتان بر روی اين اجلاس، سايه افکنده است.

هنرمندان بوتانی با نواختن سازهای محلی و اجرای رقصهای سنتی به استقبال رهبران هشت کشور افغانستان، بنگلادش، بوتان، هند، پاکستان، نپال، و سرلانکا، و مالديو، اعضای سارک رفتند که کشورهايشان محل سکنای يک چهارم جمعيت جهان است.

در حاليکه رهبران سارک قول داده اند پيرامون گسترش روابط تجاری و محيط زيست گفتگو کنند اما ديدار امروز، پنجشنبۀ مان موهان سينگ نخست وزير هند با يوسف رضا گيلانی نخست وزير پاکستان پس از نه ماه موضوعات ديگر اجلاس را تحت الشعاع قرار داده و بر انسجام سارک افزوده است.

آمريکا از هند و پاکستان مصراً خواسته است که تنشهای موجود بين دو کشور را کاهش دهند تا پاکستان بتواند تمرکز بيشتری بر روی جنگ عليه طالبان داشته باشد.

انتظار ميرود که هشت کشور عضو انجمن همکاريهای جنوب آسيا قراردادی در مورد تجارت و تبادل خدمات به امضاء برسانند که باعث گسترش روابط تجاری و تقويت مسائل بهداشتی، جهانگردی، ارتباطات، محيط زيست و فناوری اطلاعات در منطقه شود.

XS
SM
MD
LG