لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۵

شکست سناتور جمهوری خواه در انتخابات مقدماتی ایندیانا


ریچارد لوگار، سناتور جمهوری خواه در انتخابات مقدماتی روز سه شنبه از ریچارد مورداک، خزانه دار ایالت ایندیانا شکست خورد. سناتور لوگار یکی از چهره های پیشروی سیاست خارجی و نماینده ای است که ۳۵ سال بر کرسی سنای ایالات متحده تکیه زده است. وی اولین سناتوری است که در انتخابات سال ۲۰۱۲ از صحنه رقابتها خارج شد. مورداک که مورد حمایت «تی پارتی» است، به دلیل رای موافق آقای لوگار به برنامه های باراک اوباما، رئیس جمهوری دموکرات، این سناتور جمهوری خواه را به چالش می کشید.

لوگار شکست در برابر مورداک را پذیرفت، و به هواداران خود در ایندیاناپلیس گفت «خدمات دولتی من به پایان نرسیده است. با وجود فضای انتخاباتی دشوار که بر کشور حاکم است، من چشم انتظار کسب دستاوردهای بیشتری در ۸ ماه آینده در سنا هستم».

شکست لوگار جنبش «تی پارتی» را تقویت می کند. این جنبش خواهان کاهش شدید هزینه های دولتی و حوزه اختیارات دولت فدرال است.

نتیجه انتخابات مقدماتی ایندیانا همچنین برای دموکراتها فرصت غیرمنتظره ای فراهم می کند تا در انتخابات ماه نوامبر در این ایالتی پیروز شوند. دموکراتها هم اکنون با ۵۳ کرسی در سنا اکثریت را دارند، اما با توجه به این که ۲۱ سناتور دموکرات و ۱۰ سناتور جمهوریخواه در انتخابات امسال شرکت می کنند، معلوم نیست بعد از انتخابات اکثریت از آن کدام حزب شود.

زمانی که آقای لوگار ۸۰ ساله در انتخابات سال ۲۰۰۶ نامزد شد، دموکراتها که وی را چهره شکست ناپذیری می دیدند، حتی به چالش وی برنخاستند.

این سناتور آرام و میانه رو که یکی از اعضای بلندپایه جمهوری خواه در «کمیته مناسبات خارجی» سنا است، فضای کنگره را چنان متغیر و متفاوت می دید که تحولات سالهای اخیر را همچون بن بستی در پیشبرد امور ارزیابی کرده بود.

پس از ورود جنبش محافظه کار «تی پارتی» به صحنه سیاسی، پیشینه طولانی فعالیتهای لوگار و تخصص او در زمینه سیاست خارجی که بر همکاری دو حزب متمرکز بود، از مد افتاد.

نه تنها آرای موافق لوگار به تصمیمات آقای اوباما محافظه کاران را به خشم آورده است، بلکه این واقعیت که او از سال ۱۹۷۷ تاکنون در ایندیانا زندگی نکرده نیز آنها را آزرده خاطر کرده است.

مورداک گفت لوگار تماس خود با جمهوری خواهان ایندیانا را که خواهان تغییر هستند از دست داده. محافظه کاران لوگار را جمهوری خواه مورد علاقه اوباما خطاب می کنند. مورداک در انتخابات ماه نوامبر با جو دانلی، نماینده دموکرات کنگره رقابت خواهد کرد.

مورداک روز سه شنبه به هنگام خوش آمدگویی به رای دهندگان در کلیسای آون در حومه ایندیاناپلیس گفت «آنها می خواهند فردی برگزیده شود که برای به چالش کشیدن اوباما آمادگی داشته باشد».

لوگار از میزان پولی که برای افراد خارج از حزب برای رقابتهای انتخاباتی، به ویژه برای مورداک صرف می کنند، انتقاد کرده بود.

برپایه اطلاعات «کمیسیون انتخاباتی فدرال»، «سوپر پکس» حدود ۶/۴ میلیون دلار به انتخابات مقدماتی سنا در ایندیانا کمک مالی کرده بود. «سوپرپکس» نهادی است که عامل افزایش کمکهای مالی به کارزار انتخاباتی سال جاری بوده است.

بیش از ۳ میلیون دلار از این مبلغ صرف تبلیغات حمایت از مورداک و یا حمله به لوگار شد. این مبلغ را گروههای محافظه کاری همچون «کلوب برای رشد»، «انجمن ملی اسلحه» فراهم کرده بودند.

با وجودی که میچ دانیلز، فرماندار محبوب ایندیانا و جان مک کین، همکار لوگار در سنا از او حمایت کرده بودند اما بسیاری از محافظه کاران از مورداک پشتیبانی کردند.

سارا پیلین، نامزد معاون ریاست جمهوری پیشین از حزب جمهوری خواه و میشل ماچمان و ریک سنتروم،، نامزدهای پیشین انتخابات ریاست جمهوری از مورداک حمایت کردند. بیشتر گروههای «تی پارتی» در ایندیانا نیز برای مورداک تبلیغ کردند.

XS
SM
MD
LG