لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۵۳

گشایش بانک زنان در هند


آغاز کار بانک ویژۀ زنان در هندوستان.
آغاز کار بانک ویژۀ زنان در هندوستان.
با امیدواری به توانبخشی اقتصادی به زنان هندوستان، بانکی در آن کشور آغاز به کار کرده است که هدفش تسهیل دسترسی زنان هند به امکاناتی نظیر حساب بانکی و اخذ وام است.
کمال دِوی که در ۳ خانه واقع در گورگائون در نزدیکی دهلی نو خدمتکاری می کند، ۲۰ دلار از ۱۰۰ دلار درآمد ماهانه اش را برای آینده کنار می گذارد، اما تا حالا جایی برای نگهداری پس اندازش نداشت.
کُمال دوی می گوید بارها رفته است که حساب بانکی باز کند امّا نتوانسته، چون از ده به شهر کوچ کرده بود و برگ هویتی که قابل قبول بانک ها باشد، نداشته است.
فقدان جایی برای حفظ پولی که کُمال دوی پس انداز کرده بود برایش نگرانی زا بود. تاکنون پولش گاهی به دست همسرش می افتاد گاهی هم خرج می شد.

اکنون با هدف دسترسی این گونه زنان به خدمات بانکی، بانکی در هند آغاز به کار کرده که عمدتاً ویژه زنان است.
هنگام گشایش نخستبن شعبۀ این بانک، نخست وزیر هند، مان موهان سینگ گفت: با این که برخی از زنان کشور از جملۀ پیش کسوتان عرصۀ اقتصادی شده اند، اما هنوز اکثریّت وسیعی از زنان هند با محرومیّت و ناسازگاری گسترده ای دست به گریبانند و بانک زنان راه گشای آنان در عرصۀ توانمندی اقتصادی شان می شود.

در جامعۀ مرد سالار هند که در اغلب موارد، مهار منابع مالی در اختیار مرد خانواده است، تقریباً سه چهارم زنان کشور حساب بانکی ندارند و بالطبع میزان دسترسی آنها به اعتبار بانکی هم بسیار کمتر از مردان هند است.
ولی حالا دیگر زنان هند می توانند در بانک زنان صاحب حساب ذخیره شوند و زنان کارآفرین هم، به سهولت، بدون ارائۀ تضمین، به وام برای ایجاد کسب و کار دسترسی پیدا کنند و مثلاً تأسیسات مهد کودک یا خوراک رسانی و از این قبیل به راه اندازند.
بانک زنان هند که با ۷ شعبه در چند شهر عمدۀ آن کشور فعالیّتش را آغاز کرده، در نظر دارد ظرف۴ سال، صاحب ۵۰۰ شعبه در سایر نقاط هند شود.

اغلب زنان هند که تاکنون تبدیل پول به طلا رسم معمولشان بود، حالا دیگر با وجود بانک زنان، می توانند، در این حسابها پس انداز نمایند. بانک زنان هند در آینده شعب روستائی هم خواهد داشت.

به زعم کارشناسان، موفقیّت آن بانک در نهایت، منوط یه گا م ها و تدابیری می شود که برای بخش عظیمی از جمعیّت زنان روستائی مقیم مناطقی درهند امکانات و تسهیلات بانکی فراهم آورد. زنان هند ازبدترین گونۀ تبعیض جنسی رنج می برند و فعلا ً در آ ن زمینه از امکانات و تسهیلات زیادی برخوردار نیستند.
XS
SM
MD
LG