لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۲۱

دیپلمات هندی آمریکا را ترک کرد


یک دیپلمات هندی که گفته می شود به اتهام دروغ گفتن در فرم درخواست ویزای کارگر خانه اش، باعث اختلاف هند با آمریکا شده بود، آمریکا را ترک کرد.

دویانی خوبراگادی پنجشنبه شب آمریکا را ترک کرد. هند با درخواست آمریکا برای نادیده گرفتن مصونیت دیپلماتیک او مخالفت کرده بود.
خوبراگادی معاون سرکنسول هند در نیویورک بود. اما روز پنجشنبه -طبق یک روند استاندارد- مسوولان آمریکایی با درخواست هند برای تغییر سمت او به یک دیپلمات هند در سازمان ملل متحد موافقت کردند، و با این اقدام او به مصونیت کامل دست یافت.
زمانی که خوبراگادی مصونیت کامل پیدا کرد، وزارت امورخارجه آمریکا از هند خواست که مصونیت دیپلماتیک او کنار گذاشته شود تا با اتهامات خود روبرو شود. اما هند با این درخواست مخالفت کرد.

یک سخنگوی وزارت امورخارجه گفت اتهامات علیه خوبراگادی باقی می ماند و اگر او به آمریکا بازگردد با اتهامات خود باید روبرو شود.

مقامات آمریکایی دیپلمات هندی را ماه گذشته میلادی بازداشت کردند. هند می گوید در زمان بازداشت، دیپلماتش بازرسی بدنی شده است.
او متهم است که به کارگر خانه خود کمتر از حداقل دستمزد تعیین شده در قانون حقوق می داده و در فرم درخواست ویزای آن کارگر نیز دروغ نوشته است.

بازداشت او باعث تنش در روابط دو کشور شد و مسوولان هندی برخی مصونیت های سیاسی را برای مسوولان آمریکایی در دهلی نو برداشتند. دهلی نو همچنین به سفارت آمریکا دستور داد برخی خدمات خود را در یک کلوپ سفارت برای دیپلمات ها محدود کند.
XS
SM
MD
LG