لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۶

گسترش بی سابقه مطالعه رمان در هند


گسترش بی سابقه مطالعه رمان در هند
گسترش بی سابقه مطالعه رمان در هند

گرایش به خواندن داستان های پرفروش و عامه پسند میان جوانان هند رو به گسترش است. کتابفروشان شهر مومبای (بمبئی) یکی از مراکز عمده انتشارات و پخش کتاب در هندوستان، گفته اند: کتاب های ارزان بهای داستان های عامه پسند سخت مورد اقبال نسل امروز جوانان هند است. به گفته کارشناسان گسترش مطالعه رمان های مدرن در کنار ساخته های سینمای ملی به یکی از تفریحات سالم جوانان هند تبدیل شده است.

از آن سو، نویسندگان هندی تباری همچون: «سلمان رشدی» و «ویکرام سیت» که از آثار حماسی رنگارنگ و پرتنوع بافته شده در متن تاریخ و فرهنگ باستانی هند برای نوشتن داستان های خود بهره های بسیار گرفته اند، در گسترش و اعتلای کتابخوانی در هندوستان سخت موثر افتاده اند.

کتاب های ارزان بهای پرفروش در هند که به بهایی معادل دو دلار آمریکا به فروش می رسند، در تقویت میزان کتابخوانی جوانان هندی موثر افتاده است. جوانان و مشتاقان داستان که توان پرداخت این هزینه اندک را دارند، از فرصت های بدست آمده در طول روز استفاده کرده به مطالعه کتاب های مورد علاقه خود می پردازند.

کتابفروشی های کوچک هند که در شهرهای گوناگون این کشور یک میلیارد نفری پراکنده اند؛ بدون استفاده از کامپیوتر یا سایر امکانات مدرن، پاسخگوی ذائقه مشتریان خود هستند و در کمترین فرصت کتاب مورد نیاز آنان را در اختیارشان می گذارند.

بنا به رسم قدیمی در هند، کتابفروشان معمولاً یا خود کتابهای پرفروش و مطرح را می خوانند یا در حلقه دوستان کسانی را دارند که با وام گرفتن کتاب تازه از کتابفروشی خلاصه کتاب و بخش های مطرح آن را برای کتابفروش توضیح می دهند.

فروش روزنامه و مطبوعات در هندوستان امروزه حتا چین را نیز پشت سرگذاشته و در جهان مقام نخست را کسب کرده است.

بنیاد کتاب ملی هندوستان طی نظرسنجی ای که به تازگی انجام داده می گوید میانگین خوانندگان ثابت رمان مدرن در هندوستان به هشتادوسه میلیون نفر می رسد که سن آنان از سیزده تا سی و پنج سال است. بنا به برآورد بنیاد کتاب ملی هند، ۷۳٪ این خوانندگان به طور متوسط هفته ای یک کتاب را مطالعه می کنند.

یکی از پدیده های تندخوانی در هندوستان که موفقیت بسیار نیز بدست آورده «چتان باغات» یک سرمایه گذار مالی که کتاب داستانش یکی از پرفروش ترین کتابهای سال هندوستان شد. این بانکدار تاکنون چهار رمان پرفروش و عامه پسند نوشته که میلیون ها نسخه از این رمان ها تاکنون در این کشور به فروش رسیده است.

بالیوود، شهرک سینمایی هندوستان، نیز تاکنون سه رمان از «چتان باغات» را به فیلم درآورده که با فروش بسیار بالا روبرو شده اند.

مجله تایم آمریکا «چتان باغات» را در شمار یک صد شخصیت تاثیرگذار جهان دانسته است.

«کاپیش مهرا» مدیر شرکت انتشاراتی «روپا و شرکا» بزرگترین انتشاراتی هندوستان در حوزه نشر کتابهای انگلیسی زبان، می گوید: «آثار چتان باغات محبوبیت بسیار گسترده ای در میان جوانان هند یافته اند.»

این ناشر می افزاید: «محبوبیت آثار باغات باعث تشویق و تحریض بسیاری از مردم شده که دست به نوشتن رمان های مدرن زده اند اما به دلیل مشکل ناشر نمی توانند آثارشان را منتشر کنند. این نویسندگان خواهان پرداخت یارانه دولت یا موسسات نشر هند در زمینه نخستین کتاب خود هستند.»

اشتیاق جوانان هند به مطالعه پیاپی رمان های مدرن ارزان قیمت باعث شده انتشاراتی های بزرگ انگلیسی زبان از جمله پنگوئن برای حضور در این بازار بزرگ و رو به رشد کتاب های پرفروش خود را در این کشور به بهایی مناسب جامعه هند یعنی کمتر از ۱۵۰ روپیه در اختیار خریداران کتاب می گذارند.

-----

منبع گزارش: کریستین ساینس مانیتور

XS
SM
MD
LG