لینکهای قابل دسترسی

سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۴

اظهار نگرانی هند و اسراييل در مورد غنی سازی اورانيوم در ايران


اظهار نگرانی هند و اسراييل در مورد غنی سازی اورانيوم در ايران
اظهار نگرانی هند و اسراييل در مورد غنی سازی اورانيوم در ايران

اس. ام کريشنا، وزير امور خارجه هند، در خلال اقامت دو روزه خود در اسراييل روز سه شنبه با آويگدور ليبرمن، وزير امور خارجه اين کشور، در اورشليم، ديدار و گفتگو کرد.

وزرای امور خارجه دو کشور در اين ديدار علاوه بر بحث در زمينه منافع مشترک دو کشور، و امضای پيمان استرداد و تبادل مجرمان، در مورد گزارش جديد آژانس بين المللی انرژی اتمی داير بر آغاز مجدد غنی سازی اورانيوم در ايران، ابراز نگرانی کردند.

آژانس بين المللی انرژی اتمی روز دوشنبه در گزارش جديدی گفت که کار غنی سازی اورانيوم تا درجه لازم برای استفاده در توليد سلاح اتمی در نيروگاه زيرزمينی فردو از سر گرفته شده است.

وزير امور خارجه اسراييل در واکنش به اين گزارش ابراز اميدواری کرد که تحريمهای سنگين تری عليه ايران، اعمال شود.

آويگدور ليبرمن گفت: ما انتظار داريم بانک مرکزی، منابع انرژی و نفت و گاز ايران شديداً تحريم بشوند؛ انتظار داريم در صورت تصويب اين تحريمها هر کشوری که برای اين تصميمها احترام قائل است، از اين تحريمها تبعيت کند.

وزير امور خارجه هند بدون انتقاد يا محکوم کردن مواضع دولت ايران گفت، خيلی مهم است که همه کشورها خود را در قبال قوانين و مقررات آژانس بين المللی انرژی اتمی، مسئول و متعهد بدانند.

آقای کريشنا افزود: آژانس اتمی سازمان ملل برای هر نوع فعاليت اتمی، چارچوب مشخصی را تعيين می کند. هند در جريان کليه جلسات هيئت مديره آژانس بين المللی انرژی قرار دارد. اين مسئله در مورد کشورهای ديگر هم صادق است. آنها هم حق دارند از انرژی هسته ای برخوردار باشند. اما اين حق حد و حدودی دارد، که از طرف آژانس بين المللی انرژی اتمی تعيين می شود و ما موظف هستيم بطور تمام و کمال از اين اصول، پيروی کنيم.

وزير امور خارجه هند قرار است امروز، چهارشنبه، از مناطق فلسطينی، ديدن کند. مناسبات کامل ديپلماتيک هند و اسراييل از سال ۱۹۹۲، آغاز شده است.

از سال ۲۰۰۰ تا کنون اين نخستين بار است که وزير امور خارجه هند از اسراييل، ديدار می کند. اين سفر احتمال حمايت اسراييل از عضويت دايم هند در شورای امنيت سازمان ملل متحد را تقويت خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG