لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۵۶

توجه ناشران بین المللی به بازار پررونق کتاب در هند


با وجودی که در عصر جهان دیجیتال، تعداد زیادی از مردم به کتاب های اینترنتی و الکترونیکی روی آورده اند امابیشتر مردم هند هنوز ترجیح می دهند کتاب هایی را بخوانند که به صورت سنتی چاپ می شوند.

هر روز تعداد بیشتری از ناشران خارجی به بازار نشر هند، این کشور آسیای جنوب شرقی روی می آورند تا از سومین بازار کتاب به زبان انگلیسی در سراسر جهان بهره ببرند. بازار کتاب در هند، برخلاف بازار نشر در سایر نقاط جهان رشد دو رقمی داشته است.

برای بسیاری از مردم هند کتاب های الکترونیکی گزینه مطلوبی برای کتاب خواندن نیست. شیما کالیمل می گوید ورق زدن یک کتاب چاپی واقعی را با هیچ جایگزینی نمی توان مقایسه کرد. او می گوید «پدرم می گفت زمانی که هنوز خواندن و نوشتن بلد نبودم، کتاب های بزرگ و قطور او را برمی داشتم و فقط ورق می زدم».

بسیاری از مردم هند مثل شیما فکر می کنند.

در حالی که رونق و شکوفایی فن آوری به معنای تعطیلی تعداد زیادی از کتاب فروشی ها در بسیاری از نقاط جهان بوده، اما بازار کتاب هند پر رونق است.

بازدید بیش از ۱̷۴ میلیون نفر از مردم هند از جشنواره سالانه «نمایشگاه جهانی کتاب دهلی نو» شاهدی بر این مدعا است. هزار و صد ناشر و غرفه دار اهل هند و سراسر جهان جدیدترین کتاب های خود را در این نمایشگاه در معرض دید بازدیدکنندگان قرار می دهند.

در غرفه «هارپر کالینز هند»، کتاب های پرفروش آمریکایی در کنار جدیدترین آثار نویسندگان هندی روی هم چیده شده اند.

میناکشی تاکور می گوید شرکت انتشاراتی «هارپر کالینز هند» امسال ۱۶٠ عنوان کتاب
نوشته نویسندگان هندی ارائه خواهد کرد تا خود را با سطح رشد فزاینده کتابخوان های کشور هماهنگ کند.

تاکور می گوید «هند بزرگترین جمعیت جوان جهان را دارد، سطح سواد این جمعیت عظیم جوان هند به سرعت رشد می کند و به همان نسبت تعداد کتاب خوان های هند نیز زیادتر می شود و به همین دلیل است که صنعت نشر و کتاب این کشور رشد صعودی طی می کند. تعداد بیشتری از مردم نیز هم اکنون به زبان انگلیسی کتاب می نویسند».

در واقع، در حال حاضر تعداد بیشتری از نویسندگان برای میلیون ها خواننده انگلیسی زبان کتاب می نویسند.

«صندوق ملی کتاب هند»، شرکت انتشاراتی است که نمایشگاه کتاب برگزار می کند و چندین دهه پیش برای ارتقای کتاب خوانی تاسیس شد. بینی کوریان، یکی از کارمندان این موسسه می گوید «حتی اگر جمعیت خواننده انگلیسی زبان را در نظر بگیریم که گفته می شود حدود سه درصد است، اما زمانی که آن را با جمعیت بیش از یک میلیاردی هند بسنجیم، سه درصد آن ها، رقم بسیار عظیم و بازار نشر بسیار بزرگی خواهد بود. این جمعیت ساختار بازاری را شکل می دهد که برای نسل های آینده پایا و ماندگار خواهد بود».

ده ها ناشر خارجی در هند دفتر انتشاراتی تاسیس کرده اند تا از بازار پررونق نشر این کشور بهره مند شوند، بازاری که در سایر نقاط جهان با رکود و کسادی روبرو شده است.

گرگ تیلور، نماینده یک شرکت کره جنوبی است که برای دانش آموزان مدارس هند شیوه های تدریس و آموزش نوینی ارائه می کند. آقای تیلور می گوید «آموزش مفاهیم ریاضیات و یا علوم از طریق کتاب قصه و آمیختن محتوای کتاب ها با تصویر چیزهایی است که هنوز در بازار نشر و کتاب هند وجود ندارد».

این شرکت و سایر شرکت های خارجی امیدوارند که نمایشگاه کتاب هند راه برای عقد قرارداد و ورود آن ها به بازار پررونق و زرق و برق نشر کتاب در هند هموار کند.

نیلسون بوک، شرکت اطلاعاتی مستقر در ایالات متحده در سال ٢٠١٠، روند ثبت میزان فروش کتاب در هند را آغاز کرد. براساس آمار و ارقام این شرکت، حجم فروش کتاب در نیمه اول سال ٢٠١۱ در هند شاهد رشد ۴۵ درصدی بود.

گمان می رود که این رقم فقط نمایانگر یک سوم بازار کتاب هند باشد، چون فروش بخش بزرگی از کتاب های هند به عهده کتاب فروشی های کوچک و مستقل این کشور است که اغلب فروش خود را به صورت الکترونیکی ثبت نمی کنند.
XS
SM
MD
LG