لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۴۵

هند و ايران در مورد پروژۀ خط لوله گاز طبيعی بين ايران، پاکستان و هند گفتگو می کنند


هند و ايران در مورد پروژۀ خط لوله گاز طبيعی بين ايران، پاکستان و هند گفتگو می کنند
هند و ايران در مورد پروژۀ خط لوله گاز طبيعی بين ايران، پاکستان و هند گفتگو می کنند

اس-ام کريشنا وزير امور خارجه هند می گويد پروژه خط لوله گاز طبيعی بين ايران، پاکستان و هند که از سوی سه کشور بعنوان خط لوله صلح و پيشرفت شناخته شده است، بخشی از برنامۀ تضمين و تأمين انرژی هند است.

وزير امور خارجه هند افزود که وی در نظر دارد در حاشيۀ اجلاس کشورهای در حال رشد موسوم به گروه ۱۵ که قرار است دوشنبۀ آينده در تهران برگزار شود، موضوع پروژه ۷ ميليارد دلاری خط لوله گاز طبيعی ايران-پاکستان-هند را با مقامات ايران در ميان بگذارد. آقای کريشنا اين سخنان را در جمع خبرنگاران در هواپيما هنگام بازگشت از قزاقستان به هند، ايراد کرد.

وزير امور خارجه هند قرار است روز شنبه برای شرکت در اجلاس گروه ۱۵ عازم تهران شود و انتظار ميرود که طی اقامت سه روزۀ خود در تهران در مورد موضوعات مختلفی با منوچهر متکی همتای ايرانی خود، گفتگو کند. کريشنا در ادامۀ سخنان خود ضمن ابراز خوش بينی در مورد نتيجه بخش بودن مذاکرات تشريح کرد که تنها مواردی که انجام پروژه را به تأخير مياندازد هزينۀ پروژه و مسألۀ امنيت و حفاظت از خط لوله است.

وزير امور خارجه هند ابراز اميدواری کرد که مذاکرات با جديت دنبال شده و با موفقيت، به انجام برسد. هند در سال ۲۰۰۸ از ادامۀ مذاکرات در مورد احداث خط لوله ۲۷۷۵ کيلومتری ايران-پاکستان، بعلت درخواست هزينۀ ترانزيت هنگفت از سوی پاکستان، خودداری کرد.

اما ايران و پاکستان يکسال پيش هنگام ديدار آصف علی زرداری رييس جمهوری پاکستان از تهران قرارداد خط لوله گاز طبيعی بين دو کشور را بدون فاش کردن مفاد آن، به امضاء رساندند.

کريشنا همچنين تصريح کرد که ايران از رأی هند عليه برنامه های اتمی ايران در اجلاس سال گذشتۀ آژانس بين المللی انرژی اتمی خرسند نيست، ولی وی طی اقامتش در تهران تلاش خواهد کرد که موضع هند را برای مقامات ايران، توضيح دهد. وزير امور خارجه هند تأکيد کرد که هند از برنامه های اتمی صلح جويانۀ ايران، پشتيبانی خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG