لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۸

انفجار در راه آهن شمال شرقی هند دست کم يک کودک خردسال را به قتل رساند


انفجار بمبی در راه آهن شمال شرقی هند يک قطار را از خط خارج کرد و دست کم منجر به مرگ يک کودک خردسال و مجروح شدن بيش از ده نفر شد. سخنگوی راه آهن هند می گويد شورشيان مظنون دستگاهی را به ريل راه آهن در شمال شرقی آسام متصل کرده بودند که هنگام رسيدن قطار در روز پنجشنبه، منفجر شد.

در همين حال روز چهارشنبه شورشيان مائوئيست در هند که از آنان به عنوان بزرگترين چالش امنيتی داخل کشور ياد شده است زندگی روزمره ساکنان شماری از ايالت های شرقی هند را برهم زدند.

درخواست شورشيان مائوئيست در هند برای تعطيلی چهل و هشت ساعته در سراسر آن کشور، زندگی شهروندان عادی در چند ايالت هند از جمله بيهار، بنگال غربی و چَتيسگَر در شرق هند را در روز چهارشنبه تحت تاثير قرار داد.

اين درخواست در اعتراض به کشته شدن يکی از رهبران ارشد شورشيان مائوئيست صورت گرفت.

در ايالت بيهار مظنونان مائوئيست روز چهارشنبه در جاده ای نزديک دوماريا، يک حفره بزرگ ايجاد کردند. در اين اقدام که در دوماريا، در صد و بيست کيلومتری گايا صورت گرفت، مائوئيست ها با استفاده از ماشين های راه سازی ويژه به يک جاده صدمه زده و حفاری بزرگی انجام دادند.

روستائيانی که اعتراف کردند به مائوئيست ها در آسيب رساندن به جاده کمک کرده اند، از صحبت کردن در مقابل دوربين با خبرنگاران خوددداری کردند. آنان نگران واکنش احتمالی مائوئيست ها عليه خود بودند.

شورشيان مائوئيست در اعتراض به کشته شدن يکی از رهبران خود به نام چروکوری راجکومار، مشهور به آزاد، خواهان تعطيلی چهل و هشت ساعته در هند شدند.

پليس هفته گذشته راجکومار را با شليک تير از پای در آورد. اين اقدام پليس دو روز پس آن صورت گرفت که شورشيان مائوئيست بيست و هفت نفر از شبه نظاميان وابسته به نيروهای پليس درايالت پاتيسگار را از پای در آوردند. کيشنجی، رهبر ارشد مائويست های هند، می گويد آزاد به همراه يکی ديگر از مائوئيست ها دستگير شد.

حملات مائوئيست ها درسال جاری ميلادی افزايش يافته است. مانموهان سينگ، نخست وزير هند، تهديد مائوئيست ها را بزرگترين چالش امنيتی در هند توصيف کرده است.

XS
SM
MD
LG