لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۵۲

کارشناسانِ هيات نظارتی انرژی اتمی هند محوطۀ دانشگاه دهلی را امن توصيف کردند


کارشناسان هيات نظارتی انرژی اتمی هند يا «اِی ئی آر بی» روز شنبه محوطۀ دانشگاه دهلی در دهلی نو را امن توصيف کردند. اين گزارش پس از بازرسی دقيق دانشکده فيزيکِ دانشگاه دهلی توسط کارشناسان اين سازمان برای ارزيابی ميزان راديو اکتيو نشت شده، انتشار يافت.

راجو کومار يکی از کارشناسان اين سازمان در اين ارتباط گفت «ما با توجه به وضعيت و ميزان مواد راديو اکتيوی که در حال حاضر مورد استفاده است به اين نتيجه رسيديم که مسأله ای وجود ندارد. و آنهايی که از نظر ما ممکن بود مسئله ساز باشند هم تصحيح شده اند. مقداری از اين مواد راديو اکتيو نامتعادل بودند که ما آنها را متعادل کرديم. و در حال حاضر هيچ مسألۀ نگران کننده ای وجود ندارد و همه چيز خوب است.»

رئيس دانشکده فيزيکِ دانشگاه دهلی در رد گزارش روزنامه ها داير بر دفن مواد راديواکتيو در محوطۀ دانشگاه می گويد «همه اين گزارشها در حد شايعه هستند، مگر اينکه خلافش ثابت شود. عده ای کارشناس در اينجا بودند و عده ای ديگر هم قرار است از مرکز تحقيقات اتمی بيايند. همکاران ما با آنها نهايت همکاری را به عمل خواهند آورد. در واقع خوب است که اگر مسأله ای وجود دارد ما هم بدانيم.»

مسألۀ آلودگی در محيط دانشگاه زمانی مطرح شد که يکی از کارگران در بازار محلی به خاطر تماس نزديک با مواد راديو اکتيو جان خود را از دست داد. گفته می شود اين امر ناشی از عدم کاربرد صحيح زباله های هسته ای بوده است.

اخيراً بخشی از فلزهای راديواکتيوِ موجود در پرتوافکنهای گامای آزمايشگاه شيمی دانشگاه دهلی که در سال ۱۹۶۸ از کانادا خريداری شده بودند، سر از اوراق فروشی ها در آوردند.

پليس می گويد اين وسايل از سال ۱۹۸۵ مورد استفاده قرار نگرفته اند و اين دلالان احتمالاً آنها را از يک حراج مزايده خريده اند که در ماه فوريه سال جاری ميلادی، برگزار شد.

گزارشها حاکی است که اوراق فروشيها معمولاً اين وسايل را خنثی می کنند اما گاهی در خلال اين کار لايۀ سربی روی آنها جدا شده و باعث آزاد شدن مواد راديو اکتيو می شود.

تا کنون ده نمونه از وسايل حاوی مواد راديواکتيو در اين اوراق فروشيها ديده شده است.

XS
SM
MD
LG