لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۳

اعتصاب غذا در هند برای متوقف کردن يک پروژه اتمی


اعتصاب غذا در هند برای متوقف کردن يک پروژه اتمی
اعتصاب غذا در هند برای متوقف کردن يک پروژه اتمی

اعتصاب غذای ساکنان ايالت تاميل نادوی هند با وعده تعليق پروژه هسته ای از سوی مقامهای ايالتی به پايان رسيد. اين خبر توسط رهبر حزب تاميل نادو اعلام شد.

جيارام جايالاليتها، فرماندار ايالت تاميل نادو، در ديدار با هيئت نمايندگی معترضان به پروژه هسته ای کودانکولام، وعده داد که شورای وزيران ايالتی، در صورت عدم تضمين استانداردهای امنيتی برای ساکنان منطقه، روز پنجشنبه با تصويب يک قطعنامه جلوی عملی شدن پروژه اتمی را خواهد گرفت.

فرماندار ايالت تاميل نادو در واکنش به اعتصاب غذای صدها نفر در دهکده ايدينت هاکارا، محل احداث پروژه، با ارسال نامه ای به نخست وزير هند از وی خواست با صدور يک فرمان جلوی ساخت اين تأسيسات اتمی را بگيرد. بويژه اينکه دامنه اين اعتراضات هر روز گسترده تر می شود.

وی همچنين وعده داد، در صورت عدم توقف اين طرح، برای آنکه نشان دهد تا چه حد اين مسأله جدی است، هيئت نمايندگی معترضان را نزد نخست وزير خواهد فرستاد.

اودای کومار، رهبر معترضان در جنوب هند، در اين زمينه می گويد: فرماندار از ما خواست که اعتصاب غذای خود را فوراً بشکنيم. ما هم قول داديم خواهش او را اطاعت کنيم. و وقتی به ده برگرديم مردم را در جريان جزئيات قرار خواهيم داد تا آنها نيز احساس کنند که در اين تصميم گيری ها سهيم هستند.

تأسيسات هسته ای کودانکولام که با همکاری و مشارکت هند و روسيه در جنوب هند در دست تأسيس است، قرار است تا پايان ماه دسامبر سال جاری به پايان برسد. در پی بروز فاجعه هسته ای ژاپن، مردم ايالت تاميل نادو از دولت خواستار توقف اين پروژه شدند.

XS
SM
MD
LG