لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۵۹

تظاهرات ۵ روزه در هند برای برسميت شناخته شدن حق داشتن غذا بعنوان بخشی از حقوق بشر


روز پنجشنبه اعضای چند سازمان غيردولتیِ حقوق بشر در هند بعنوان اعتراض به پيش نويس لايحه امنيت غذائی که دولت فدرال در نظر دارد آنرا در پارلمان آن کشور در «جانتار مانتار» ِ دهلی نو مطرح سازد، دست به يک تظاهرات ۵ روزه زده اند.

بسياری از فعالان حقوق بشر که تلاش ميکنند حق داشتن غذا بعنوان بخشی از حقوق بشر شناخته شود، بعنوان مخالفت با اين لايحه که بموجب آن دولت به خانواده هائی که زير خط فقر زندگی ميکنند ماهانه ۲۵ کيلوگرم گندم يا برنج به قيمت کيلوئی ۶ سنت ارائه خواهد کرد، دست به تظاهرات زده اند.

تظاهرکنندگان ميگويند که ۲۵ کيلوگرم کافی نيست و بجای آن برای هر خانواده پنج نفره تقاضای ۵۰ کيلوگرم برنج يا گندم را کرده اند.

کاويتا سری واستاوا فعال حقوق بشر و عضو اتحاد مردم برای آزاديهای مدنی ميگويد که لايحه حق داشتن غذا ناقص است. ما خواستار لايحه کامل و جامعی هستيم تا تمام کسانی را که نيازمند مواد غذائی هستند در زير پوشش خود قرار دهد، بدون در نظر گرفتن آنکه آنها در زير و يا بالای خطر فقر زندگی ميکنند.

اين فعال حقوق بشر همچنين افزود که دولت بايد علاوه بر برنج و گندم به نيازمندان، روغن خوراکی نيز عرضه کند و برای مادران و فرزندان مراکز نگهداری تأسيس کند. کاويتا خواستار غذای نيمروز برای تمام کودکان هند شد، اعم از آنکه آنها به مدرسه ميروند يا خير.

تظاهرکنندگان ميگويند در ۱۶ استان ديگر نيز تظاهرات مشابهی بعنوان اعتراض به لايحۀ امنيت غذائی دولت فدرال برپا شده است و پيش بينی ميکنند که ظرف روزهای آينده تعداد تظاهرکنندگان به بيش از ۵ هزار نفر خواهد رسيد.

انتظار ميرود که لايحه امنيت غذايی که پيش از ارايه به پارلمان هند از سوی چند وزير کابينه به تصويب رسيده است، بار ديگر مورد تجديد نظر قرار گيرد.

XS
SM
MD
LG