لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۰۴

تظاهرات عليه فساد دولتی و در حمايت از اعتصاب غذای «آنه هزاره» در هندوستان


تظاهرات عليه فساد دولتی و در حمايت از اعتصاب غذای «آنه هزاره» در هندوستان
تظاهرات عليه فساد دولتی و در حمايت از اعتصاب غذای «آنه هزاره» در هندوستان

در حالی که «آنه هزاره» فعال مبارزه با فساد در هند به اعتصاب غذا دست زده است روز پنجشنبه هزاران نفر در سراسر آن کشور در حمايت از او دست به تظاهرات زدند.

هزاران نفر در خيابان های شهرهای مختلف هند جمع شدند تا از «آنه هزاره» فعال مبارزه با فساد که برای دولت هند به چالش بزرگی تبديل شده است، حمايت کنند. مردی که خواستار تدوين قوانين سخت تری برای مبارزه با فساد دولتی است.

آقای هزاره که ۷۴ سال دارد و برخی شيوه مبارزه او را شبيه به مهاتما گاندی می دانند روز سه شنبه چندين ساعت قبل از اين که به منظور مبارزه با فساد دست به اعتصاب غذا بزند بازداشت و به زندان منتقل شد. حرکتی که خشم مردم هند را برانگيخت و منجر به تظاهرات گسترده در شهرهای مختلف شد.

دولت مضطرب از واکنش مردم، قول به آزادی آنه هزاره داد اما او از ترک زندان تا زمانی که نتواند اعتراض عمومی را از سر بگيرد، خودداری کرد.

مقام های هند سرانجام شرط او را پذيرفتند و وی از زندان آزاد شد و اعتصاب غذای دو هفته ای خود را در ميدان لامليلا آغاز کرد؛ مکانی که معمولاً اعتصاب های دهلی در آن جا برگزار می شود.

بسياری در هند دولت را که تحت حاکميت حزب کنگره اداره می شود به فساد متهم می کنند و می گويند دولت از شرايط زندگی ميليون ها هندی که با بالا رفتن بهای آذوقه در رنجند، بی خبر است.

در همين حال جان مک کين، سناتور ايالت آريزونا، که در سفری در هند به سر می برد اتهام سخنگوی حزب کنگره را که ايالات متحده از تظاهرکنندگان هندی حمايت می کند، رد کرد و گفت: هر کس عقيده و نظری دارد ولی واقعيت اين است که ايالات متحده امريکا در مسائل داخلی بزرگترين دموکراسی جهان دخالت نمی کند.

جان مک کين از هند به عنوان کشوری که در آن مخالفان حق تظاهرات مسالمت آميز دارند، ستايش کرد.

XS
SM
MD
LG