لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۳

اعتراض علیه ساختن نیروگاه اتمی در هند


اعتراض علیه ساختن نیروگاه اتمی در هند
اعتراض علیه ساختن نیروگاه اتمی در هند

اعتراض علیه تاسیس یک نیروگاه اتمی در غرب هند روز سه شنبه، با حمله تظاهر کنندگان به یک بیمارستان محلی و آتش زدن اتوبوس ها به خشونت کشیده شد.

حزب مخالف «شیو سنا» پس از آن که پلیس روز دوشنبه در شهر جیتاپور در ایالت ماهاراشترا به سوی تظاهر کنندگان آتش گشود و یک تن را کشت. فعالان سیاسی مردم را به یک اعتصاب عمومی دعوت کرده بودند. ساکنان نزدیک این محل از دیرباز به تاسیس نیروگاه ۱۰ میلیارد دلاری اعتراض کرده و گفته اند اجرای این برنامه آنان را از زمین هایشان بیرون می راند و زندگی شان را مختل خواهد کرد.

ناظران می گویند بحران اتمی ژاپن به این مخالفت بیشتر دامن زده است. معترضان ادعا می کنند رآکتور ساحلی جایتاپور در یک ناحیه زلزله خیز در حال احداث است و این امکان وجود دارد که در آینده هدف سونامی قرار گیرد.با وجود وقوع فاجعه در ژاپن، وزیر محیط زیست ژاپن می گوید هند برای تولید برق مورد نیاز خود به پیگیری تولید انرژی اتمی ادامه خواهد داد.

قرار است ساختن نیروگاه ۹۹۰۰ مگاواتی امسال با کمک فنی شرکت فرانسوی «آره وا» آغاز شود. هفته پیش، مقام های هندی اقدام های ایمنی اضافی را برای ۲۰ نیروگاه کشور اعلام کردند، استفاده از فناوری جدید برای تضمین بسته شدن خودکار رآکتور در صورت زلزله از آن جمله است.

هند قصد دارد طی سال های آینده ۱۷۵ میلیارد دلار در ده ها رآکتور اتمی جدید سرمایه گذاری کند و انتظار دارد انرژی اتمی تا سال ۲۰۵۰ حدود یک چهارم نیازهای انرژی کشور را تامین کند.

XS
SM
MD
LG