لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۵

هند در آستانه سفر پرزیدنت ترامپ به آن کشور قرارداد ۲.۶ میلیارد دلاری خرید هلی‌کوپتر از آمریکا را آماده می‌کند


بخش انگلیسی صدای آمریکا - مقام های دفاعی و صنایع هند می گویند دهلی نو در آستانه سفر پرزیدنت دونالد ترامپ در ماه جاری درصدد تائید نهایی یک قرارداد ۲.۶ میلیارد دلاری برای خرید هلی کوپتر از شرکت «لاکهید مارتین»، شرکت صنایع دفاعی آمریکا، است.

دولت نارندرا مودی قصد دارد طی سفر رئیس جمهوری آمریکا، روابط استراتژیک بین دو کشور را که بر سر مشاجرات تجاری آسیب دیده است، در راستای مقابله با چین، ترمیم و تحکیم کند.

خریدهای دفاعی هند از ایالات متحده از سال ۲۰۰۷ به این سو به ۱۷ میلیارد دلار رسیده است. دهلی نو می کوشد با هدف نوسازی ارتش هند و کاهش فاصله نظامی اش با چین از فروشندگان سنتی اسلحه مانند روسیه فاصله بگیرد.

انتظار می رود کابینه مودی طی دو هفته آینده خرید ۲۴ فروند هلی‌کوپتر «سیهاوک ام اچ-۶۰ آر» را برای نیروی دریایی هند تائید کند.

برای کوتاه کردن مذاکرات طولانی میان شرکت «لاکهید مارتین» و دولت هند، قرار داد فروش هلی‌کوپترهایی که قرار است بر روی عرشه ناوهای هند مستقر شوند از مسیر فروش تسلیحات خارجی ایالات متحده بین دو دولت انجام خواهد شد.

رئیس جمهوری آمریکا احتمالا حدود ۲۴ فوریه برای یک سفر رسمی به هند خواهد رفت، هر چند این سفر هنوز رسما اعلام نشده است.

مقام های تجاری هند ابعاد گسترده خریدهای تسلیحاتی از ایالات متحده از هواپیماهای تجسسی تا هلی کوپترهای آپاچی و شینوک را سندی از تمایل هند به تقویت روابط استراتژیک با آمریکا عنوان می کنند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG