لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۳

کلینتون هند را به گسترش نفوذ اقتصادی فراخواند


هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا در هند. ۲۰ ژوئیه ۲۰۱۱
هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا در هند. ۲۰ ژوئیه ۲۰۱۱

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا هند را به استفاده از قدرت اقتصادی خود در سراسر آسیای جنوبی ترغیب کرد.

کلینتون روز چهارشنبه در سخنانی در «چنایی» در هند گفت هند، که برای گسترش پیوندهای اقتصادی و سیاسی در شرق آسیا تلاش کرده است، قابلیت آن را دارد که نقش مثبتی نیز در شکل دادن به آینده منطقه آسیا – اقیانوسیه بازی کند.

کلینتون افزود آمریکا و هند منافع مشترکی در آسیا دارند، حفاظت از خطوط کشتیرانی و پیشرفت دمکراسی و حقوق بشر از آن جمله است.

وزیر امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه دیدار دو روزه از هند را به عنوان بخشی از گفت و شنود استراتژیک دو کشور به پایان برد.

در سخنانش در چنایی بار دیگر به مساله ثبات در افغانستان پرداخت و گفت آمریکا با وجود کاهش تعداد سربازان خود در افغانستان، مبارزه با تروریست ها و کمک به بازسازی را ادامه دهد. همچنین از شورشیان افغانستان خواست با محکومیت خشونت راه خود را از القاعده جدا کنند. وی تصریح کرد آنان باید به قوانین کشور، از جمله قوانینی که از زنان و کودکان حفاظت می کند، احترام قائل شوند. وزیر امور خارجه آمریکا تاکید کرد آشتی در افغانستان به حمایت هند و پاکستان نیاز دارد و از اسلام آباد باید شورشیان را از استفاده از سرزمین پاکستان برای حمله به افغانستان یا هند باز دارد.

وزیر امور خارجه آمریکا از همه کشورهای منطقه خواست برای گسترش بازرگانی، موانع قانونی و کمرگی را کم کنند. کلینتون قرار بود در این سفر با نمایندگان شرکت های آمریکایی در هند نیز دیدن کند. روز سه شنبه او و همتای هندی اش دولت پاکستان را به برداشتن گام های بلند تری برای از بین بردن «پناهگاه های تروریستی» در آن سرزمین، به خاطر منافع خود و مصالح منطقه، فراخواندند. کلینتون گفت آمریکا و هند در مبارزه با تروریسم یکپارچه هستند و پاکستان یک متحد اصلی در این نبرد است.

سفرکلینتون به آسیا با دیداری کوتاه از اندونزی و هنگ کنگ ادامه می یابد.

XS
SM
MD
LG