لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۳

کلینتون با نخست وزیر هند ملاقات کرد


هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا به همراه اس. ام. کریشنا همتای هندی خود. دهلی نو ۱۹ ژوئیه ۲۰۱۱
هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا به همراه اس. ام. کریشنا همتای هندی خود. دهلی نو ۱۹ ژوئیه ۲۰۱۱

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا در نخستین روز گفتگوهای دو روزه با مقام های هندی، با مان موهان سینگ نخست وزیر ملاقات کرد.

این دیدار روز سه شنبه در پایان یک روز بحث با مقام ها از جمله اس. ام. کریشنا وزیر امور خارجه صورت گرفت.

پس از مذاکرات هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا گفت ایالات متحده و هند در نبرد با «شبکه های افراطی خشن» همگام هستند و دو کشور هر چه بیشتر بر همکاری در مسایل امنیت داخلی می افزایند.

وزیران امور خارجه آمریکا و هند پاکستان را به از بین بردن پناهگاه های تروریستی در خاک خود و برداشتن گام های بزرگ تر در این راه، تشویق کردند.

کلینتون گفت اهمیت رویارویی با افراطیون پس از انفجارهای سه گانه هفته پیش در مومبای (بمبئی)، که ۱۹ کشته و بیش از ۱۳۰ زخمی برجا گذاشت، روشن تر شده است.

وزیر امور خارجه آمریکا از تجدید مذاکرات بین هند و پاکستان به خشنود است و اظهار داشت گفت و شنود، سودمند ترین رویکرد برای تقویت اعتماد بین دو کشور است.

در پی مذاکرات، وزیر امور خارجه هند خواهان احتیاط در خروج نیروهای آمریکا از افغانستان شد و گفت خروج ناگهانی ممکن است رابطه هند با افغانستان را ضعیف کند و موجب تشدید افراط گرایی اسلامی شود.

هیلاری کلینتون همچنین در جریان دیدارهایش، بر نیاز به پیوندهای مالی نیرومند تر تصریح کرد و خواهان بازارهای بازتر و افزایش فروش تسلیحات آمریکا به هند شد.

دیدار کلینتون بخشی از گفتگوی استراتژیک آمریکا و هند است که سال پیش با مذاکراتی در واشنگتن آغاز شد.

کلینتون روز سه شنبه همچنین گفت آمریکا و هند نیاز دارند مسایل مرتبط با توافقنامه همکاری اتمی غیر نظامی را حل کنند. این توافقنامه که در سال ۲۰۰۸ امضا شد می تواند فرصت های بازرگانی برای شرکت های انرژی اتمی آمریکا در هند فراهم آورد.

روز چهارشنبه خانم کلینتون به شهر «چنایی» در جنوب شرقی هند خواهد رفت. وی قرار است درباره اهمیت مناسبات هند و آمریکا سخنرانی و با نمایندگان شرکت های آمریکایی ملاقات کند.

XS
SM
MD
LG