لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۱

آتش‌سوزی معبدی در هند؛ تعداد کشته ها از مرز ۱۰۰ نفر گذشت


 آتش سوزی در معبدی در یک شهر کوچک در ایالت جنوبی هند رخ داد و حدود شش ساعت مهار آن طول کشید.
آتش سوزی در معبدی در یک شهر کوچک در ایالت جنوبی هند رخ داد و حدود شش ساعت مهار آن طول کشید.

آتش سوزی در معبدی در جنوب کشور هند، بیش از ۱۰۰ کشته و بیش از ۵۰۰ نفر مجروح بر جای گذاشت.

این آتش سوزی در معبد پوتینگال در منطقه پاراوورکه بیش از ۱۰۰ سال عمر دارد، در کنار شهر بندری کرالا در یک ایالت جنوبی هند، در مراسم سال نوی هندوها رخ داد. میلیون ها شهروند هندی در سال نو به معابد رفته و نیایش می کنند.

پیش از این گزارش شده بود تعداد کشته ها ۸۴ نفر است اما تا بعد از ظهر یکشنبه، ۲۲ فروردین، برخی شبکه های خبری تعداد کشته ها را بیش از ۱۰۰ نفر اعلام کردند. شبکه سی ان ان آمریکا به نقل از مقامات هندی تعداد مجروحان را بیش از ۵۴۰ نفر گزارش داده است.

نارندرا مودی نخست وزیر هند پس از دیداری کوتاه از معبد و ملاقات با مسئولان شهر کرالا گفت دولت در این موقعیت بحرانی در کنار کرالا می ایستد.

مودی به دیدار مجروحان حادثه آتش سوزی در بیمارستان رفت. او این حادثه را "یک تراژدی غیرقابل تصور" توصیف کرد.

مودی گفت: "اگر لازم باشد دولت به انتقال مجروحان به دهلی و مومبای کمک می کند."

"کی هری کومار"، یک افسر آتش نشانی محلی در یک مصاحبه تلفنی به رسانه های هندی درباره جزییات این رویداد گفت، مراسم آتش بازی در این معبد در حالی برگزار شد که میزان مواد محترقه زیادی در آنجا قرار داشت و چند انفجار موجب آتش سوزی شدید شد.

آقای کومار گفت: "اول آتش نبود. یک انفجار بزرگ بود و بعد چندین ساختمان اطراف و خطوط برق نابود شد."

به گفته این مقام محلی، انفجارها حدود ساعت ۳ صبح به وقت محلی روی داد و عملیات نجات که دقایقی بعد شروع شد، تا ساعت ۹ و نیم صبح ادامه یافت. به گفته او شاید تعداد کشته ها بیشتر شود چون عده زیادی در محاصره آتش بودند.

به گفته یک پزشک، به نظر می رسد که علت جراحت بسیاری از افراد که عمدتا مردان بوده اند، این بوده است که زیر دست و پا له شده اند.

"ساچین سینق" یک روزنامه نگار هندی فیلمی را منتشر کرده که می گوید زمان انفجار معبد است.

نارندرا مودی، نخست وزیر هند در یک پیام تویتری نوشت، "آتش در معبد کولام جانسوز و شوکه کننده است که نمی توان با واژه ها آن را شرح داد.

شبکه های تلویزیونی هند خبر دادند نخست وزیر هند از محل آتش سوزی دیدار می کند. دفتر او گفته است نزدیک ترین نفر به فرد کشته شده، حدود ۳ هزار دلار و کسانی که مجروح شده اند حدود ۷۵۱ دلار می گیرند.

اهالی محلی اعتقاد دارند "الهه ای روی این تپه که معبد روی آن قرار دارد، قرن ها پیش ظهور کرده بود.

XS
SM
MD
LG