لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۵۵

هواپیمایی هند اجازه یافت از آسمان عربستان به مقصد اسرائیل استفاده کند


عکس از آرشیو
عکس از آرشیو

هواپیمایی ملی هند «ایر ایندیا» می‌گوید دولت عربستان سعودی موافقت کرده است که حریم هوایی خود را به روی هواپیماهای این شرکت که به مقصد اسرائیل پرواز می‌کنند باز کند.

خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه به نقل از سخنگوی شرکت ایر ایندیا، ضمن اعلام این خبر، نوشت با این تصمیم منع ۷۰ ساله عبور از آسمان عربستان به سمت اسرائیل و برعکس پایان می‌یابد.

عربستان سعودی، به رغم نزدیکی‌ اخیر با اسرائیل که جهت رویارویی با سیاست‌های منطقه‌ای ایران– رقیب سنتی عربستان در خاور میانه – آغاز شده، هنوز اسرائیل را به رسمیت نمی‌شناسد.

به نوشته رویترز، تصمیم دولت پادشاهی سعودی برای لغو ممنوعیت تردد هواپیماهای تجاری به تل آویو از آسمان عربستان، بازتاب چرخش بزرگی در دیپلماسی منطقه‌ای ریاض محسوب می‌شود.

اسرائیل و عربستان سعودی، هر دو از متحدان نزدیک ایالات متحده هستند، و نگرانی از گسترش نفوذ ایران در خاور میانه به ویژه در چند سال گذشته، از عوامل اصلی نزدیکی آنها بوده است.

خطوط هواپیمایی هند قصد دارد سه روز در هفته پروازهایی را به مقصد اسرائیل با عبور از حریم هوایی عربستان سعودی ارائه دهد، که حدود ۲ ساعت از مسیر پروازهای قبلی کوتاه‌تر خواهد بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG