لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۳

سازمان ملل درباره رشد انفجاری جمعیت هند هشدار داد؛ ۸ سال دیگر پرجمعیت‌ترین کشور جهان می‌شود


کمبود آب در «شیملا»، واقع در ایالت «هیماچال پرادش»: اهالی برای گرفتن آب از تانکر صف کشیده‌اند. (عکس آرشیوی، مربوط به تابستان ۲۰۱۸)
کمبود آب در «شیملا»، واقع در ایالت «هیماچال پرادش»: اهالی برای گرفتن آب از تانکر صف کشیده‌اند. (عکس آرشیوی، مربوط به تابستان ۲۰۱۸)

جمعیت هند در ۴۰ سال اخیر دو برابر شده. هند تا هشت سال دیگر از نظر رشد جمعیت از چین جلو خواهد افتاد و به پرجمعیت‌ترین کشور دنیا تبدیل خواهد شد.

در گزارش سال ۲۰۱۹ سازمان ملل متحد درباره جمعیت جهان، پیش‌بینی شده تداوم ضریب رشد کنونی جمعیت در هند سبب خواهد شد این کشور در سال ۲۰۲۷، یعنی هشت سال دیگر، به مقام پرجمعیت‌ترین کشور دنیا برسد؛ مقامی که اینک به چین تعلق دارد.

آرجنتینا ماتاول پیچین، نماینده صندوق جمعیت سازمان ملل متحد، این هفته در دهلی نو گفت: «اگر کاری برای بهبود دسترسی مردم به منابع آموزشی و بهداشتی صورت نگیرد، هند با مشکل برندگان و بازندگان روبرو خواهد شد.»

بنا بر گزارش صندوق جمعیت سازمان ملل، مردم عادی هند در خطر محروم شدن از منابع مورد نیاز به خصوص در زمینه‌های آموزش و بهداشت قرار دارند.

کارشناسان صندوق باور دارند که اگر دولت هند به پیشنهادهای عرضه شده برای کنترل رشد جمعیت خود اعتنا نکند،‌ به زودی قادر نخواهد بود حداقل کیفیت زندگی را برای مردم خود، تامین کند.

جمعیت هند در چهل سال اخیر دو برابر افزایش یافته و به یک میلیارد و ۳۷۰ میلیون نفر رسیده است.

علاوه بر شمار جمعیت، هند با چالش‌های جمعیتی دیگری نیز روبرو است. نزدیک به نصف جمعیت هند جوانان زیر ۲۵ سال هستند. جمعیت جوان تنها هنگامی می‌تواند به اقتصاد کشور کمک کند که مشغول به کار باشد. چالش حکومت هند این است که در ۱۵ سال آینده ناچار است گام‌هایی برای رونق اقتصادی بیشتر بر دارد، که بتواند از فاجعه جمعیتی پرهیز کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG