لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۴

قانون ناحیه‌ای در پنجاب هند: مجوز حمل اسلحه می‌خواهید؟ ۱۰ نهال درخت بکارید


عکس های کاشتن درخت باید همراه با دیگر اسناد و مدارک برای گرفتن مجوز حمل اسلحه ارائه شود
عکس های کاشتن درخت باید همراه با دیگر اسناد و مدارک برای گرفتن مجوز حمل اسلحه ارائه شود

گرفتن مجوز اسلحه در هند خیلی قانون و مقررات سفت و سختی دارد. متقاضیان برای گرفتن این مجوز نه تنها باید مدارک کامل پزشکی ارائه دهند، بلکه مصاحبه شده، و بعد یک کلاس ایمنی سلاح گرم را بگذرانند. ولی یک ناحیه در ایالت پنجاب هند، به تازگی یک شرط جدید نیز اضافه کرده است: کاشتن ۱۰ نهال درخت.

ایده این قانون جدید در روز جهانی محیط زیست که در ماه ژوئن است به ذهن «چاندر گیند» آمد. او که معاون رئیس ناحیه فیروزه‌پور در ایالت پنجاب است به رادیوی عمومی ملی «ان پی آر» گفت: «به این فکر کردم که مردم پنجاب چقدر عاشق تفنگ هستند. ما هر سال، صدها فرم درخواست مجوز اسلحه دریافت می کنیم. فکر کردم شاید بتوانم عشق به محیط زیست را نیز در آنها بیدار کنم.»

آقای گیند، سپس تصمیم گرفت هر فردی که در این ناحیه – که حدود ۲ میلیون نفر جمعیت دارد – برای مجوز اسلحه درخواست داد، باید اول سودی به محیط زیست برساند. و از آنجا بود که قانون کاشتن ده نهال درخت زاده شد.

در هند برای دریافت مجوز حمل اسلحه گرم، باید یک سری مدارک پزشکی از سلامت جسمی و روحی، همراه با مدارک کامل شناسایی، و اسناد اثبات پرداخت مالیات به مقامات حوزه ارائه داد.

پیش از صدور مجوز، نه تنها درخواست کننده باید در یک مصاحبه حضوری حاضر شود، بلکه پلیس منطقه با اقوام و همسایه ها نیز مصاحبه و بررسی سابقه می کند؛ درخواست فردی که سابقه خشونت خانگی دارد، سریع رد می شود.

متقاضی همینطور باید یک کلاس ایمنی سلاح گرم را بگذراند.

پس ازگذراندن تمام مراحل قانونی، درخواست کننده باید با نشان دادن عکس ثابت کند که ده درخت کاشته است.

حوزه فیروزه‌پور اکنون تصمیم دارد که این قانون را برای تجدید مجوز نیز بکار گیرد. اگر در ماه حدود ۵۰۰ فرم درخواست تجدید مجوز اسلحه ارائه شود، این به آن معنا است که ۵ هزار درخت جدید به محیط زیست اضافه خواهد شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG