لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۱

تکاپوی امدادگران هندی برای نجات مفقودشدگان


توفان دریایی فایلین شامگاه شنبه در برخورد با سواحل شرقی هند ده ها هزار ساختمان را ویران کرد. تا کنون چهارده نفر جان خود را از دست داده اند و امدادگران که حدود یک میلیون نفر از ساکنان این مناطق را پیش از وقوع توفان تخلیه کرده بودند، مأموریت جستجو برای بازماندگان را از ساعات نخست یکشنبه آغاز کردند.

سیل در شهر گوپالپور در ایالت شرقی اوریسا ساختمان ها و قایق های را با خاک یکسان کرده است. توفان فایلین بزرگترین توفان دریایی است که در ده سال گذشته به سواحل هند برخورد کرده است. ایالت اوریسا در هند اولین نقطه برخورد این توفان دریایی با خشکی بود. به دنبال اعلان وضعیت قرمز پیش از برخورد توفان با زمین، حدود یک میلیون نفر از ساکنان این مناطق مجبور به تخلیه ی اجباری خانه هایشان شده بودند.

مقامات هند گفته اند در ١٨ ساعت گذشته نه نفر در اثر سقوط درختان و یا ماندن زیر آوار کشته شده اند. مقامات همچنین افزودند آمار دقیق کشته شدگان قطعا افزایش خواهد یافت چرا که بسیاری از دکل های ارتباطات با شهرهای دیگر ویران شده و دسترسی به اطلاعات را غیرممکن ساخته است. مقامات همچنین گفته اند باران های شدید ناشی از این توفان بیش از پانصد هزار هکتار زمین کشاورزی را نابود کرده است.

مقامات هند با توجه به خاطره تلخ توفانی مشابه در سال ١٩٩٩که دستکم ده هزار کشته بر جای گذاشته بود، توفان فایلین را بسیاری جدی گرفته و پیش از رسیدن طوفان، پناهگاه های متعدد و آذوقه کافی را در مناطق پیش بینی شده برپا کردند.

گزارش ها از مراکز هواشناسی هند حاکی از آن است که سرعت توفان فایلین کاهش یافته و توفان رو به پایان است، اما هشدار دادند که باران و بادهای شدید تا بیست و چهار ساعت آینده ادامه خواهند داشت.
XS
SM
MD
LG