لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۸

گروه پشت تقابل هند و پاکستان کیست


بخش انگلیسی صدای آمریکا - جرقه تنش جاری بین هند و پاکستان که به قدرت‌نمایی نظامی دو طرف منجر شده است، توسط یک گروه مستقر در پاکستان زده شد که در فهرست وزارت خارجه آمریکا از سازمان های تروریستی قرار دارد.

هند «جیش محمد» را مسئول حمله انتحاری این ماه در منطقه تحت اداره هند در کشمیر می داند. در آن حمله حدود ۴۰ نیروی شبه نظامی هندی کشته شدند. هند برای توجیه حمله تلافی جویانه هوایی اش درون مرز پاکستان در این هفته گفت اردوگاه آموزشی «جیش محمد» را هدف گرفته بود.

درباره «جیش محمد» چه می دانیم؟

«جیش محمد» سال ۲۰۰۰ میلادی با هدف آزادسازی منطقه تحت اداره هند در کشمیر و در نهایت الحاق آن به پاکستان تاسیس شد.

مقام های هند و مسئولان مقابله با تروریسم بین الملل «جیش محمد» را گروهی مرگبار می دانند که به حملات متعددی از جمله به یک ساختمان پارلمان هند، ساکنان محلی و پایگاه های نظامی هند دست زده است.

ایالات متحده و سازمان ملل متحد هر دو «جیش محمد» را یک سازمان تروریستی اعلام کرده اند.

پاکستان در سال ۲۰۰۲، در پی حمله «جیش محمد» به پارلمان هند در دسامبر ۲۰۰۱، این گروه را غیرقانونی اعلام کرد. این گروه سپس با تغییر اسم خود به «تحریک الفرقان» به فعالیت تحت نام جدید ادامه داده است.

«جیش محمد» ظاهرا در استان «خیبر پختونخوا» در منطقه «پیشاور» و شهر «مظفرآباد»، پایتخت منطقه تحت اداره پاکستان در کشمیر، مستقر است. این گروه باورهای ایدئولوژیک شدید سنی دارد و با گروه های تروریستی سنی مانند «لشکر طیبه» و «لشکر جهنگوی» در ارتباط است. هر دو این گروه‌ها در لیست دولت آمریکا از شبکه‌های تروریستی مستقر در پاکستان قرار دارند و از حامیان سرسخت آزادسازی منطقه تحت کنترل هند در کشمیر هستند.

«جیش محمد» روابط نزدیکی با گروه تروریستی «القاعده» و همچنین با «طالبان» دارد. تصور می‌شود القاعده منابع مالی حملات «جیش محمد» در کشمیر را تامین می‌کند.

هند سال ها است که «سرویس اطلاعات داخلی پاکستان» را به ارائه حمایت های پنهان از شبکه «جیش محمد» و مسعود اظهر، رهبر آن گروه، متهم می کند. پاکستان این ادعاها را رد کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG