لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۵

روحانی اسلامگرای پاکستانی هند را به حملات بیشتر تهدید کرد


حافظ محمد سعید بنیانگذار گروه لشکر طیبه - آرشیو
حافظ محمد سعید بنیانگذار گروه لشکر طیبه - آرشیو

یک روحانی اسلامگرای پاکستانی، که به طرح ریزی و هدایت حملات بمبئی در سال ۲۰۰۸ متهم است، روز پنجشنبه هند را تهدید کرد که اگر به سرکوب مردم در منطقه کشمیر پایان ندهد، با موجی از خشونت روبرو خواهد شد.

حافظ محمد سعید، بنیانگذار گروه لشکر طیبه، این هشدار را در سخنانی در یک گردهمایی در مظفر آباد پایتخت بخش پاکستانی کشمیر صادر کرد و از دهلی نو خواست ارتش ۷۰۰ هزار نفری خود را از منطقه هیمالیا خارج کند، در غیر این صورت با عواقب آن روبرو خواهد شد.

در حمله ماه گذشته به یک پایگاه هوایی هند در پاتانکوت، هفت سرباز هندی کشته شدند. دهلی نو ادعا کرد مهاجمان از پاکستان آمده بودند. مقامات پاکستان فورا وعده دادند در تحقیق درباره حمله فوق به هند کمک کنند، اما از آن زمان اصرار کرده اند که دهلی نو باید برای ادامه تحقیقات، شواهد بیشتری ارائه دهد.

تجمعی که این روحانی اسلامگرا در آن سخنرانی کرد، در آستانه روز کشمیر در روز جمعه ترتیب داده شده بود. پاکستان هر سال در این روز برای نشان دادن همبستگی با کشمیری هایی که در حال جنگ با هند هستند، مراسمی برگزار می کند.

ایالات متحده آمریکا حافظ سعید را متهم می کند در پشت حملات بمبئی قرار داشت و یک پاداش ۱۰ میلیون دلاری برای اطلاعاتی که منجر به دستگیری او شود اعلام کرده است. سازمان ملل متحد نیز پس از آن حملات، وی را به فهرست افرادی که هدف تحریم های بین المللی قرار دارند اضافه کرد.

حافظ سعید پس از تحریم لشکر طیبه از سوی اسلام آباد، گروه دیگری با نام "جماعت الدعوه" را تأسیس کرد. لشکر طیبه بزرگترین گروه جهادی در منطقه جنوب آسیا است که تفکراتی نزدیک به گروه تروریستی القاعده دارد.

XS
SM
MD
LG