لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۵۶

موانع مقابل بهبود مناسبات هند و پاکستان


موانع مقابل بهبود مناسبات هند و پاکستان
موانع مقابل بهبود مناسبات هند و پاکستان

مان موهان سينگ، نخست وزير هند، می گويد، زمانی حاضر به ديدن از پاکستان خواهد شد که مناسبات دو کشور در مسير يک رشد مسجل قرار گيرد.

مان موهان سينگ و يوسف رضا گيلانی، نخست وزيران هند و پاکستان، روز سه شنبه در حاشيه کنفرانس امنيت هسته ای در کره جنوبی، ديداری کوتاه داشتند.

نخست وزير پاکستان در اين ديدار از مان موهان سينگ دعوت کرد رسماً از پاکستان ديدار کند. رانجان ماتهای، وزير امور خارجه هند، پس از آن اعلام کرد آقای سينگ مايل به ديدار از پاکستان هست، اما ترجيح می دهد اين سفر زمانی صورت گيرد که پيشرفت قابل ملاحظه ای در مناسبات دو کشور حاصل شود.

بهاری واجپايی، رهبر ارشد حزب اپوزيسيون عمده هند، موسوم به حزب مردم هند، آخرين نخست وزير هند بود که در سال ۲۰۰۴ برای شرکت در يک کنفرانس، به پاکستان سفر کرد.

از سال ۲۰۰۸ به دليل بمبگذاريهای بمبئی در مناسبات ديپلماتيک دو کشور کدورت ايجاد شده است. هند از دولت پاکستان انتظار دارد در برخورد با کسانی که در آن ماجرا دست داشتند، با قاطعيت بيشتری رفتار کند.

اما اسلام آباد نيز به نوبه خود، ضمن رد اتهامات هند، دهلی نو را متهم می کند که با تأمين اسلحه و کمک مالی، آب به آسياب جدايی طلبان استان بلوچستان می ريزد.

اين دو کشور از زمان جدايی از سال ۱۹۴۷ به اين طرف، سه دوره جنگ را پشت سر گذاشته و عميقاً نسبت به يکديگر بی اعتماد هستند.

XS
SM
MD
LG