لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۲۳

رهبران جنوب آسیا هند و پاکستان را به تقویت مناسبات تشویق می کنند


رهبران جنوب آسیا هند و پاکستان را به تقویت مناسبات تشویق می کنند
رهبران جنوب آسیا هند و پاکستان را به تقویت مناسبات تشویق می کنند

چندین کشور جنوب آسیا هند و پاکستان را تشویق می کنند بر مذاکراتی که منجر شد دو رقیب گشایش «فصل جدیدی» در مناسبات خود را قول بدهند، پای بند بمانند.
دراجلاس دو روزه انجمن جنوب آسیا برای همکاری منطقه ای - سارک - در مالدیو که روز جمعه به پایان رسید، رییس جمهوری مالدیو از گرم شدن روابط بین هند و پاکستان استقبال کرد و گفت امیدوار است آنها بتوانند به پیشرفتی که در جریان مذاکرات صورت گرفت ادامه دهند.
مان موهان سینگ نخست وزیر هند و یوسف رضا گیلانی نخست وزیر پاکستان روز پنجشنبه در حاشیه اجلاس رهبران سارک با یکدیگر ملاقات کردند. سینگ، گیلانی را بعنوان مرد صلح ستود. آنها همچنین ابراز امیدواری کردند که دیدارهای آینده سازنده تر باشد، حتی در حالی که اختلافات اصلی بر سر تروریسم، دسترسی به آبهای مشترک، و منطقه کشمیر یاقی است.
روز جمعه، نخست وزیر هند با حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان ملاقات کرد.
ماه پیش، افغانستان یک توافقنامه مشارکت استراتژیک با هند امضا کرد که تقویت همکاری امنیتی، تجارت، و مبادلات اجتماعی و فرهنگی از جمله هدف های آن است. هند همچنین قول داد به آموزش پلیس و ارتش افغانستان کمک کند.
پس از دیدار روز جمعه، کرزی درصدد برآمد به پاکستان اطمینان دهد که هدف تقویت مناسبات کابل با دهلی نو پیشبرد صلح است و تهدیدی برای پاکستان نیست.
فعالیت های نظامی در امتداد مرز مشترک بین افغانستان و پاکستان، مناسبات دو کشور را متشنج کرده است.
در اجلاس دو روزه سارک در مالدیو، آمریکا، اتحادیه اروپاريال چین، ژاپن، کره جنوبی و استرالیا نیز بعنوان ناظر حضور داشتند.

XS
SM
MD
LG