لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۶

پاکستان از هند خواست شخص مظنون به شرکت در عملیات تروریستی در مومبای را تحویل دهد


هتل تاج محل مومبای، هدف یکی از حملات تروریستی
هتل تاج محل مومبای، هدف یکی از حملات تروریستی

پاکستان از هند درخواست کرده است که تنها فرد باقی مانده از حمله تروریستی سال ۲۰۰۸ در مومبای، بمبئی سابق را به آن کشور تحویل دهند.

مقامهای پاکستانی میگویند به شهادت وی در محاکمه هفت نفر دیگر که با قتل عام ۱۶۶ نفردر ارتباطند، نیاز دارند.

بگفته آن مقامها محمد اجمل کساب شواهد و مدارک بسیار مهمی در اختیار دارد و حضور وی برای محاکمه پاکستانیهایی که متهم به طرح و هماهنگی حملات مومبای هستند یک «ضرورت حقوقی» است.

سخنگوی دولت همچنین گفت پاکستان از هند میخواهد که فهیم انصاری را که یک هندی و متهم به جمع آوری اطلاعاتی در باره اماکن معروف مومبای برای حمله است نیز به پاکستان تحویل دهند.

محاکمه کساب در ماه مارس در هند به پایان رسید و وی اکنون در انتظار صدور رأی دادگاه در سوم ماه مه است.

اگر اتهام قتل و اعلام جنگ به هندوستان به تأیید دادگاه برسد کساب احتمالاً با مجازات مرگ روبرو خواهد بود.

بهنگام سه روز محاصره در ماه نوامبر ۲۰۰۸ ده مرد کاملا مسلح به اماکن مختلف در مومبای و ازجمله دو هتل و یک مرکز یهودیان حمله کردند. در همان زمان دادستان ها اعلام کردند که سه تن از مهاجمان به گروه لشگر طیبه که مرکز آن در پاکستان قرار دارد وابسته اند.

در ماه ژانویه مقامهای ایالت ماهاراشترا در غرب هند اجساد ۹ پاکستانی مسلح را که در جریان حمله به مومبای کشته شده بودند بخاک سپردند.

وزیر امور داخله ماهاراشترا گفت هیچکس اجساد کشته شدگان را طلب نکرد و روحانیون مسلمان محلی نیز نپذیرفتند که اجساد آن افراد در گورستانهای آنان به خاک سپرده شوند.

XS
SM
MD
LG