لینکهای قابل دسترسی

چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۵

هند پاکستان را به شرکت در حمله مومبای متهم کرد


هند بار دیگر گفته است حملات مومبای در سال ۲۰۰۸ نمی توانست بدون حمایت یک دولت صورت گیرد، و پاکستان را به کمک به هماهنگ ساختن محاصره مرکز مالی هند متهم می کند.

پلیس هند سید ذبیح الدین را، که ابو حمزه و ابو جندال نیز نامیده می شود، روز ۲۱ ژوئن به ظن کمک به حملاتی که ۱۶۶ کشته در مومبای برجا گذاشت دستگیر کرد. گزارش ها حاکی است او عضو گروه ستیزه گر لشکر طیبه، مستقر در پاکستان است که مسئول حملات شناخته می شود.

وزیر کشور هند روز جمعه در دهلی نو به خبرنگاران گفت ذبیح الدین در جریان باز جویی اعتراف کرد حملات را در اتاقی در پاکستان آموخت.
وزیر کشور هند گفت بر این گمان است که چنین اتاقی نمی توانست بدون نوعی حمایت دولتی ایجاد شود. او همچنین گفت مقامات هند بر این عقیده هستند که حفیط سعید بنیان گذار لشکر طیبه در آن زمان در اتاق حضور داشت.

امریکا برای اطلاعاتی که منجر به دستگیری سعید بشود یک پاداش ۱۰ میلیون دلاری تعیین کرده است. او اغلب در تجمعات ضد امریکایی در پاکستان سخنرانی می کند.

وزیر کشور پاکستان هرگونه ارتباط کشور خود را با حملات مومبای به عنوان تبلیغات هند رد کرده و از دهلی نو خواسته است هر اطلاعی در باره ذبیح الدین دارد ارائه دهد تا اسلام آباد بتواند بر اساس آن عمل کند.
XS
SM
MD
LG