لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۴۳

هند و پاکستان مناسبات نزدیکتری را پیش بینی می کنند


هند و پاکستان مناسبات نزدیکتری را پیش بینی می کنند
هند و پاکستان مناسبات نزدیکتری را پیش بینی می کنند

نخست وزیران هند و پاکستان می گویند آنان انتظار دارند دور بعدی مذاکرات رسمی، دو طرف را به یکدیگر نزدیکتر کند.

مان موهان سینگ نخست وزیر هند روز پنجشنبه گفت دو کشور وقت زیادی را «در بحث های تند» تلف کرده اند و در حالی که پیشرفت زیادی در سال گذشته صورت گرفته است، هنوز به کارهای بیشتری نیاز است.

سینگ این نظر را در پی دیداری با یوسف رضا گیلانی نخست وزیر پاکستان در حاشیه یک اجلاس منطقه ای در مالدیو، که حدود یک ساعت طول کشید، ابراز داشت.

گیلانی گفت مذاکرات آینده سازنده تر خواهد بود و فصل تازه ای در تاریخ روابط هند و پاکستان خواهد گشود. او گفت آنها درباره تمام مسائل اصلی بین دو کشور، از جمله آب، تجارت و منطقه کشمیر، که هر دو مدعی مالکیت کامل آن هستند، بحث کردند.

پیش از دیدار روز پنجشنبه، نخست وزیران در حالی که لبخند می زدند و دست های یکدیگر را می فشردند، در برابر دوربین ها ظاهر شدند.

تاریخی برای دور بعدی مذاکرات تعیین نشده است، اما وزیر امور خارجه پاکستان به خبرگزاری رویترز گفت مذاکرات تا پایان ماه آغاز خواهد شد.

دیدار مان موهان سینگ و یوسف رضا گیلانی یک روز پس از آن صورت گرفت که وزیران امور خارجه دو کشور گفتند مناسبات بین دو همسایه بهتر شده است، اما لازم است کارهای بیشتری انجام گیرد.

مذاکرات صلح بین هند و پاکستان در ماه فوریه، بیش از دو سال پس از آن که ستیزه جویان پاکستانی در حمله ای در نوامبر ۲۰۰۸ در مومبای ۱۶۶ تن را کشتند از سرگرفته شد. هند آن حمله را یکی از حوادث تروریستی زیادی که سازمان اطلاعات و امنیت پاکستان از آنها حمایت می کند می بیند. هند می گوید برای دستگیری و مجازات افراد مظنون به دست داشتن در طرح ریزی حمله ها به اندازه کافی کار نکرده است.

XS
SM
MD
LG