لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۲۶

هند خرید نفت خام از ایران را متوقف می کند


مقام های نفتی هند می گویند باید به وادرات نفت خام از ایران پایان دهند، چون پالایشگاه های هند که نفت خام وارداتی از ایران را تصفیه می کنند به سبب تشدید تحریم های غرب دیگر بیمه نخواهند داشت.

هند دومین خریدار عمده نفت ایران است و حدود یک چهارم از مجموع واردات نفت خام خود را که ماهانه یک میلیارد دلار است، از ایران می خرد.

شرکت های بیمه به شرکت های پالایش نفت هند گفته اند که اگر به خرید نفت خام از ایران ادامه دهند، دیگر تحت پوشش بیمه آنها نخواهند بود. منابع صنعتی اروپا می گویند که به رغم آن که هنوز نقاط ناروشنی در تحریم های تشدید شده غرب علیه ایران باقی است و برخی کشورهای طرف معامله با ایران می توانند از این نقاط ناروشن بهره برند، تحریم های شدید اقتصادی غرب علیه ایران در اغلب موارد اجازه ادامه معامله با ایران را نمی دهند.

کلایو اوکانل که کارشناس بیمه یک شرکت بزرگ بیمه در لندن است، معتقد است که احتیاط کشورهایی که نفت ایران را وارد می کنند در رعایت تمامی موازین و ممانعت هایی که شرکت های بیمه برای آنها تعیین می کنند، قابل درک و به جاست.

اما برای ایران که وابستگی زیادی به نفت خامی دارد که هند از آن می خرد، از دست دادن بازار بزرگ و عمده ای چون هند به شدت زیانبار خواهد بود. تنها در سال ۲۰۱۲(سال گذشته میلادی) حجم صادرات ایران به کمتر از نیمی از میزان گذشته خود کاهش یافت و با از دست دادن هند، مقدار زیادی از باقیمانده بازار صادرات ایران نیز از دست می رود، که ضربه سهمگینی به پیکر اقتصاد ایران وارد خواهد کرد.

نیل رابرتز، عضو هیأت مدیره شرکت بیمه لوید در لندن، می گوید شرکت های بیمه موظف نیستند در هر شرایطی به بیمه کردن مشتریان خود ادامه دهند. اگر تحریم یا معاهدات بین المللی از این دست، اقتضا کند که ارائه خدمات به مشتریان بیمه خاتمه یابد، اغلب بیمه کنندگان آن را رعایت خواهند کرد.

به عقیده کارشناسان، بیمه کنندگانی که برای بیمه کردن واردات کشورهایی چون ایران باقی می مانند، بازارهایی هستند که واحد پول کاربردی شان دلار یا یورو نیست و خارج از حوزه این ارزهای شاخص هستند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، به رغم عدم ارائه ارقام دقیق از سوی شرکت های هندی واردکننده نفت ایران، گزارش هایی مبنی بر واردات محموله هایی از سولفور توسط یکی از شرکت های عمده هندیِ طرف معامله با ایران به رویترز رسیده که حاکی از احتمال خرید این ماده به جای نفت خامی است که هند تاکنون از ایران می خریده است.

تنها طی ماه ژانویه امسال(دو ماه پیش)، هند روزانه بیش از ۲۸۶ هزار بشکه نفت خام از ایران خرید. این روند اما، نمی تواند ادامه یابد.

این نخستین بار است که مشکلات بیمه اثر مستقیمی بر فعالیت پالایشگاه هایی گذارده اند که نفت خام وارداتی از ایران را تصفیه می کنند.
ام. آر. پی. ال که یکی از شرکت های نفتی بزرگ هندی خریدار نفت ایران است، طی نامه ای به وزارت نفت هند، از آن وزارتخانه تقاضا کرده که راه حل جایگزینی برای بن بست بیمه بیابد.

ماه گذشته یک مقام دولتی هند گفت که دهلی نو در تلاش است که راهی برای بیمه کردن پالایشگاه های هند بیابد، اما در این خصوص جزئیاتی ارائه نکرد.
مانع بیمه ناشی از تشدید تحریم های اتحادیه اروپا سال گذشته دو خریدار آسیایی عمده دیگر نفت ایران را از میدان به در کرد: ژاپن و کره جنوبی.

شرکت هندی ام.آر.پی.ال که شرکت معظم پالایش نفت آن کشور است، اعلام کرده که نزدیک به ۴۰ درصد از واردات نفت خود را از ایران در سال جاری مالی کاهش خواهد داد.

در ده ماه اول سال جاری میلادی، هند نزدیک به ۲۲ درصد از حجم واردات نفت خام خود از ایران کاست.
XS
SM
MD
LG