لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۸

درگیری‌های مرگبار در هند بر سر یک مسجد؛ پلیس منع نامحدود تردد اعلام کرد


ماموران پلیس هند در حال گشتزنی در شهر هالدوانی، پس از درگیری مرگبار بر سر تخریب یک مسجد
ماموران پلیس هند در حال گشتزنی در شهر هالدوانی، پس از درگیری مرگبار بر سر تخریب یک مسجد

به دنبال درگیری بر سر تخریب یک مدرسه دینی و یک مسجد در شهری در شمال هند، که منجر به کشته‌ شدن دستکم پنج تن و زخمی‌شدن بیش از ۱۵۰ تن شد، مسئولان مقررات منع نامحدود تردد اعلام کردند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتد‌پرس، رادا راتوری فرماندار ایالت اوتاراکند جمعه گفت خشونت روز گذشته علاوه بر مقررات منع آمد و شد، مقام‌های مسئول را وادار به قطع اینترنت و تعطیلی مدارس در هالدوانی کرد.

یک مقام پلیس با بیان این که وضعیت تحت کنترل قرار گرفته، گفت حدود چهار هزار مامور پلیس به منطقه اعزام شدند و به آنها دستور داده شده به معترضانی که مقررات منع آمد و شد را نقض می‌کنند، شلیک کنند.

هزاران معترض روز پنجشنبه با خشونت تلاش کردند جلوی مقامات دولتی و پلیس را که برای اجرای حکم دادگاه برای تخریب مسجد آمده بودند بگیرند، که پلیس مجبور شد از گلوله‌های واقعی و گاز اشک‌آور استفاده کند.

اگر چه هویت و مذهب قربانیان خشونت هنوز فاش نشده است، اما منتقدان مدعی تخریب تبعیض‌آمیز اموال مسلمانان توسط اعضای هندوی ملی‌گرای دولت هستند که با عنوان «عدالت بولدوزر» شناخته می‌شود.

سازمان عفو بین‌الملل با استناد به حداقل ۱۲۸ حکم تخریب اماکن، در پاسخ به خشونت یا اعتراضات جمعی در پنج ایالت هند بین ماه‌های آوریل تا ژوئن سال ۲۰۲۲ میلادی، چنین اقداماتی را محکوم کرده است.

XS
SM
MD
LG