لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۰۴

سفر ناگهانی نخست وزیر هند به پاکستان بعد از ده سال سردی روابط


در ده سال گذشته این نخستین بار است که یک نخست وزیر هند از پاکستان دیدار می‌کند.
در ده سال گذشته این نخستین بار است که یک نخست وزیر هند از پاکستان دیدار می‌کند.

نارندرا مودی، نخست وزیرهند در اقدامی غیر منتظره اعلام کرد روز جمعه در سفری کوتاه به پاکستان، با نواز شریف نخست وزیر آن کشور دیدار و گفتگو می‌کند. آقای مودی که برای افتتاح ساختمان جدید پارلمان افغانستان به کابل سفر کرده بود در بازگشت به دهلی نو، پاکستان را مرحلۀ بعدی سفر خود اعلام کرد.

آقای مودی در توییتری خود نوشت "در مسیر بازگشت به دهلی، با توقف در فرودگاه لاهور در انتظار ملاقات با نخست وزیر نواز شریف در بعد از ظهر امروز هستم"

اقامتگاه نواز شریف، نخست وزیر پاکستان در جنوب اسلام آباد، پایتخت این کشور قرار دارد.

در ده سال گذشته این نخستین بار است که یک نخست وزیر هند از پاکستان دیدار می‌کند.

این دو قدرت هسته‌ای در شبه قاره هند، چندین بار بایکدیگر وارد جنگ تمام عیار شده‌اند، اما اکنون بنظر می‌رسد که رهبران هر دو کشور تصمیم به ترمیم و بهبود مناسبت شان گرفته‌اند.

نخست وزیر هند پیش از ترک کابل گفت، در سالروز تولد نواز شریف نخست وزیر ۶۶ ساله پاکستان به لاهور می‌رود تا به او تبریک بگوید و برایش آرزوی تندرستی و خوشبختی بکند.

نارندرا مودی در کابل ساختمان تازه پارلمان افغانستان را افتتاح کرد و در سخنانی خواستار توقف حمله‌های تروریستی در سراسر مرزهای کشور همسایه شد.

وی گفت: "افغانستان تنها در صورتی موفق خواهد شد که تروریسم از مرز‌هایش بدانجا رخنه نکند، پناهگاههای امن تروریست‌ها بسته شوند و پشتیبانان شان دست از حمایت آن‌ها بردارند."

هند برای نشان دادن حسن نیت و تقویت دموکراسی در افغانستان هزینه ساخت پارلمان این کشور به مبلغ ۹۰ میلیون دلار را برعهده گرفته است.

نخست وزیر هند در سخنان افتتاحیۀ پارلمان افغانستان تاکید کرد که تنها با همکاری همۀ همسایگان در افغانستان صلح برقرار می‌شود.

وی گفت: "می‌دانیم که موفقیت افغانستان به این بستگی دارد که این کشور از همکاری و پشتیبانی همه همسایگانش برخوردار باشد. و همۀ ما در منطقه- هند، پاکستان و ایران و دیگران- بایدیکپارچه به اعتماد سازی و همکاری روی بیاوریم و هدف‌ها و سرنوشت مشترکمان را دنبال کنیم."

نخست وزیر هند علاوه بر پارلمان، یک مجتمع مسکونی در کابل را نیز که به نام "آتال بیهاری واجپایی" نخست وزیر پیشین هند نامگذاری شده ، افتتاح کرد.

XS
SM
MD
LG