لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۴

استعفای شش وزیر کابینه هند در اعتراض به اصلاحات


مشکلات اقتصادی دولت مانموهان سینگ، نخست وزیر هند، را با بزرگترین چالش رو به رو کرده است
مشکلات اقتصادی دولت مانموهان سینگ، نخست وزیر هند، را با بزرگترین چالش رو به رو کرده است

با بالا گرفتن تنش ها در دولت هند، گمانه زنی ها در مورد احتمال انتخابات زودهنگام در آن کشور شدت گرفته است

حزب محلی کنگره ترینامول روز سه شنبه در کلکته اعلام کرد شش وزیری که در دولت مانموهان سینگ دارد، روز جمعه استعفا می دهند؛ و 19 نماینده آن حزب در پارلمان هند هم دیگر از رهبر ائتلاف – یعنی حزب کنگره – حمایت نخواهند کرد.

کابینه ائتلافی آقای سینگ را اکثراً اعضای حزب خود وی یعنی حزب کنگره تشکیل می دهند، با این حال، حزب محلی ترینامول دومین شریک عمده دولت آقای سینگ محسوب می شود.

تنش میان دو حزب کنگره و ترینامول به گمانه زنی ها در مورد انتخابات زودهنگام در هند دامن زده است. قرار بود انتخابات هند طبق برنامه ریزی قبلی سال 2014 برگزار شود؛ اما با تصمیم روز سه شنبه حزب ترینامول، احتمال این که تاریخ انتخابات جلو بیفتد، بیشتر شده است.

حزب ترینامول کنگره به داشتن احساسات آتشین پوپولیستی معروف است. رهبر حزب، ماماتا بانرجی، در پایان نشست سران حزب در کلکته به خبرنگاران گفت: «متآسفانه به رغم این که مهمترین شریک در دولت ائتلافی بودیم، هیچ احترامی از طرف دولت ندیدیم.»

دولت هند برای ترمیم بودجه بسیار محدودش هفته گذشته تغییر سیاست اصلاحات اقتصادی را اعلام کرد. قوانین جدید به خارجی ها اجازه می دهد در شرکت های عظیم خرده فروشی مثل والمارت و تِسکو، و خطوط هوایی خارجی مستقیماً سرمایه گذاری کنند؛ همچنین بر اساس این قوانین، بهای بنزین دیزل یارانه ای 12% افزایش خواهد یافت؛ و مقدار بنزین یارانه ای برای هر خانواده به نصف می رسد.

مانموهان سینگ و وزیر دارایی جدید و اصلاح طلب او می گویند این سیاست ها را تغییر نخواهند داد، و آنها را برای کاهش هزینه های دولت و جلب پول و سرمایه های خارجی هند ضروری می دانند.

مانی شانکار آیار، یکی از چهره های شاخص کنگره هند، پیش بینی می کند که خانم بانرجی دست به بازی خطرناکی زده؛ و می خواهد تا پیش از روز جمعه – مهلتی که وزرا برای استعفا تعیین کرده اند – از کنگره امتیازهایی بگیرد.

از سوی دیگر، اتحادیه های کارگری که از سوی مهمترین اوپوزیسیون دولت حمایت می شوند، و دیگر احزاب منطقه ای، مردم را به اعتصاب سراسری علیه اصلاحات اقتصادی دولت فراخوانده اند؛ و فراخوان آنها با استقبال رهبران مشاغل، و سرمایه گذاران رو به رو شده است.

دولت آقای سینگ و حزب کنگره از زمان انتخاب مجدد در سال 2009، درگیر یک رشته رسوایی های مالی شده اند. وی مدتهاست به آنچه منتقدان فلج سیاسی می خوانند، متهم است.

آگاهان در کنگره هند بر این باورند که می توانند با فراخواندن دیگر احزاب ایالتی، کنترل کنگره را به دست بگیرند. یک استاد علوم سیاسی در کلکته می گوید خانم بانرجی وضعیت را دشوار کرده، حزب کنگره اکنون برای ماندن در قدرت باید خیلی از احزاب ایالتی و محلی را راضی کند. آنها خواهند توانست در قدرت بمانند؛ اما در موقعیت بسیار بغرنجی قرار دارند.»
XS
SM
MD
LG