لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۰

هند از گردشگران و دانشجویان هندی خواست «به دلایل امنیتی» کشمیر را ترک کنند


پس از هشدار دولت هند، هزاران گردشگر، دانشجو و زائر هندی اقدام به ترک مناطق مورد مناقشه در کشمیر کرده اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، مقام‌های امنیتی هند روز جمعه اعلام کردند که شواهدی دست یافته‌اند که براساس آن شبه‌نظامیان مورد حمایت ارتش پاکستان برای انجام حملاتی در یک مراسم آئینی مهم هندوها در کشمیر برنامه ریزی کرده‌اند.

دولت محلی با صدور حکمی این مراسم زیارتی را لغو کرد و از هندوها و گردشگران عازم محل مراسم خواست به خانه بازگردند.

همچنین یک مقام ارشد دولت محلی در کشمیر روز شنبه ۱۲ مرداد اظهار کرد، این توصیه باعث ایجاد ترس و وحشت در بین هندی‌ها و فرار هزاران گردشگر، زائر، دانشجو و کارگر از منطقه شده است.

این مقام آمار دقیقی ارائه نداد اما گفت که اکثر ۲۰ هزار زائر هندو و گردشگر هندی و بیش از ۲۰۰ هزار کارگر در حال ترک این منطقه هستند.

اما در مقابل دولت پاکستان طی بیانیه ای که اواخر روز شنبه منتشر شده، ادعای هند درباره برخی حملات قرییب الوقوع را رد کرده است.

دور جدید اختلاف‌ها بین هند و پاکستان، پس از وقوع یک حمله انتحاری در منطقه تحت کنترل هند در کشمیر آغاز شد. در این حمله بیش از ۴۰ پلیس هند کشته شدند. گروه «جیش محمد» که مسئولیت این حادثه را به عهده گرفت، در پاکستان مستقر است.

هند و پاکستان هر کدام منطقه کشمیر از آن خود می دانند و در حال حاضر این دو کشور هر کدام بخشی از این منطقه را تحت کنترل خود دارند. بیشتر ساکنان کشمیر مسلمان هستند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG