لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۸

ژاپن فناوری هسته ای به هند صادر خواهد کرد


شینزو آبه نخست وزیر ژاپن و نارندرا مودی نخست وزیر هند
شینزو آبه نخست وزیر ژاپن و نارندرا مودی نخست وزیر هند

ژاپن به دنبال امضای قراردادی با هند قرار است به این کشور فناوری و تجهیزات انرژی هسته ای به مقاصد مدنی به این کشور صادر کند.

بنا به گزارش خبرگزاری ایوشیتدپرس، شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن، و نارندرا مودی نخست وزیر هند طی دیدار خود در روز جمعه ۲۱ آبان قرارداد فروش فناوری و تجهیزات انرژی هسته ای به هند را امضاء کردند. این قرارداد محدود می شود به مصارف تجاری و صلح آمیز انرژی هسته ای.

بنا به قرارداد روز جمعه، هند مجاز به بازفراوری سوخت هسته ای و غنی سازی اورانیوم خواهد بود. اما غنی سازی اورانیوم بیش از حد معین و برای ساخت سلاح هسته ای تنها در صورت امضای توافقنامه ای کتبی از سوی ژاپن مجاز خواهد بود.

هر دو طرفین تأکید کردند این قرارداد به استفاده صلح آمیز از انرژی های پاک کمک خواهد کرد. اما مقامات ژاپن تأکید کردند در صورتیکه هند دست به آزمایش های هسته بزند این قرارداد را لغو خواهند کرد.

این قرارداد هسته ای بین ژاپن و هند، با وجود اینکه به مقاصد صلح آمیز محدود شده، می تواند جنجال برانگیز باشد چراکه هند پیمان‌نامه منع گسترش سلاح های هسته ای را امضا نکرده و در نتیجه موظف به پایبندی به مفاد این پیمان‌نامه نیست.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG