لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۵۳

هند واردات نفت ايران را از سر گرفته است


کشورهای آسيايی به دنبال راههايی برای دور زدن تحريمهای بيمه ای اتحاديه اروپا عليه ايران هستند. هند هم اکنون واردات نفت ايران را از سر گرفته است.

در دو ماه گذشته خودداری شرکتهای بزرگ بيمه در اروپا از بيمه کردن نفتکشهای حامل نفت خام ايران، صادرات نفت را از ايران تقريبا به نصف رسانده است.

هند هم مانند ژاپن با ارائه بيمه های دولتی برای کشتی های حامل نفت خام ايران، به دنبال عبور از تحريمهای اتحاديه اروپا است.

يک شرکت حمل و نقل هندی اعلام کرد که روز چهارشنبه نخستين کشتی هندی با بيمه آن کشور برای حمل نفت ايران، بارگيری می شود. خبری که می تواند موفقيتی برای دولت هند باشد، تا واردات حياتی نفت ايران را از سر گيرد.

شرکت حمل و نقل «مِرکاتور» اعلام کرد نفتکشی که طبق قرارداد ۸۵ هزار تن نفت خام ايران را برای پالايشگاه منگلور حمل می کند چهارم شهريورماه وارد هند خواهد شد.

«مِرکاتور» اين نفتکش را با شرکت بيمه دولتی «ضمانت هند جديد» به ميزان ۱٠۰ ميليون دلار بيمه کرده است. البته اين رقم با پوشش بيمه يک ميليارد دلاری که شرکتهای اروپايی برای اينگونه نفتکشها ارائه می کنند، فاصله زيادی دارد.

براساس گزارش جديد آژانس بين المللی انرژی، تحريم های اتحاديه اروپا که از يازدهم تيرماه آغاز شد، صادرات نفت ايران را از يک ميليون و هفتصد هزار بشکه در روز، به يک ميليون بشکه در روز کاهش داده است.

بگفته شرکت مِرکاتور، بيشتر شرکتهای حمل و نقل هند به شرايط پوشش بيمه دولتی اين کشور علاقه ای ندارند و از ارسال نفتکشهايشان به ايران خودداری کرده اند.

چين، هند، ژاپن و کره جنوبی از جمله مهم ترين بازارهای صادرات نفت ايران هستند که دولت اوباما پس از آنکه اين چهار کشور واردات نفت از ايران را به طور قابل ملاحظه ای کاهش دادند، آنها را از تحريم های ايالات متحده معاف کرد.

ژاپن اولين کشوری بود که سعی کرد تحريمهای اتحاديه اروپا را با ارائه پوشش بيمه دولتی و چشمگير شش ميليارد و هفتصد ميليون دلار به شرکتهای حمل و نقل برای هر کشتی حامل نفت ايران، دور بزند

ايران پيشنهاد کرده است که برای صادرات نفت به کشورهای چين، کره جنوبی و هند از نفتکشهای ايرانی استفاده کند. اما اندازه ناوگان ايران محدود است و بگفته تحليلگران، برخی از شرکت ها در مورد توانايی پوشش بيمه های ايران، دچار شک و ترديدند.
XS
SM
MD
LG