لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۶

هند برای جبران کمبود واردات نفت از ایران کمک های عربستان و دیگران را دارد


تایمز هند در گزارشی نوشت: مقام های ارشد دهلی نو می گویند شرکت های نفتی هند مانند «آی او سی» گزینه هایی را برای افزایش سطح واردات در قراردادهای سالانه خرید خود با عربستان سعودی و عراق در نظر گرفته اند که بیش از کمبودهای ناشی از واردات نفت از ایران را تامین می کند.

هند با ایران برای واردات حدود ۲۵ میلیون تن نفت خام در سال مالی ۲۰۱۹-۲۰۱۸ قرارداد بسته بود. سال مالی ۲۰۱۸-۲۰۱۷ این رقم واردات ۲۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تن بود.

یک مقام ارشد پالایشگاه های دولتی هند می گوید: «ما گزینه هایی را برای افزایش احتمالی سطح واردات نفت از تامین کنندگان در اختیار داریم. این افزایش سطح واردات نفتی می تواند در هر مقطعی از سال دریافت شود و به مراتب بیش از کمبودهای ناشی از تحریم های آمریکا علیه ایران است.»

هند، سومین مصرف کننده بزرگ نفت جهان، بیش از ۸۰ درصد نفت مورد نیازش را وارد می کند. ایران بعد از عراق و عربستان سعودی، سومین تامین کننده نفت هند است. نفت صادراتی ایران به هند حدود ۱۰ درصد نیاز آن کشور به انرژی را تامین می کند.

مقام نفتی هند می گوید: «چنین گزینه هایی تا پنج ماه واردات نفت از ایران را جبران می کند. ما همه گونه برنامه ای برای تامین هر گونه کاهش سطح واردات نفتی از ایران داریم.»

به گفته مقام های هند پالایشگاه های هند حتی در صورت قطع کامل واردات نفت از ایران لطمه ای نخواهند دید.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG