لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۳

دولت هند پرداخت بدهی‌های نفتی خود به ایران را آغاز کرده است


نشست خبری حسن روحانی رئیس جمهوری ایران و نارندرا مودی نخست وزیر هند در تهران - ۳ خرداد ۱۳۹۵
نشست خبری حسن روحانی رئیس جمهوری ایران و نارندرا مودی نخست وزیر هند در تهران - ۳ خرداد ۱۳۹۵

مقاله ای در اکونومیک تایمز هند

پالایش کنندگان نفت در هند برای سرعت بخشیدن به پرداخت میلیاردها دلار بدهی خود به ایران به سوی "بانک دولتی هند" و "بانک تجارت ایران اروپا در هامبورگ" روی آورده اند.

هند پس از چین دومین خریدار بزرگ نفت ایران است و ماه گذشته پالایشگاه های آن کشور روند حل و فصل بدهی های گذشته خود به ارزش ۶ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار را پس از لغو تحریم های ایران از سر گرفتند.

نخستین پرداخت بدهی هند به ایران در ماه مه توسط "یونیون بانک" هند و از طریق "هالک بانک" ترکیه انجام گرفته بود که پیش از اعمال تحریم های اروپا در فوریه ۲۰۱۳ این پرداخت ها را انجام می دادند.

اما یک روز پیش از دور جدید پرداخت بدهی ها به ایران، "یونیون بانک" از پالایشگاه های هند خواسته بود خط اعتباری شان را افزایش داده یا پول بیشتری به روپیه سپرده بگذارند. پالایش کنندگان نفت هم ترس از این داشتند که پرداخت بدهی های نفتی شان با این روند به تعویق بیافتد.

پرداخت به موقع بدهی های نفتی به ایران برای خریدهای آتی نفتی و به دست آوردن امتیاز سرمایه گذاری در ایران و تقویت روابط تجاری دهلی نو و تهران بسیار مهم است.

بنابر گزارش ها، "پالایشگاه و پتروشیمی دولتی منگلور"، "شرکت ایندین اویل"، "شرکت پترولیوم هندوستان"، و "اسار اویل" هند با علم به این موضوع پرداخت بدهی هایشان به ایران را از ماه ژوئن از طریق "بانک دولتی هند" و "بانک تجارت ایران اروپا در هامبورگ" طی دوره ای سه ماهه آغاز کرده اند.

XS
SM
MD
LG